Dowiedz się, czego nie jeść po treningu

9. Surowe warzywaChociaż są one wypełnione składnikami odżywczymi, nie dostarczają organizmowi wystarczającej ilości energii. Tymczasem po wysiłku fizycznym ciało potrzebuje pokarmu, który zregeneruje mięśnie, utrzyma szybką przemianę materii i przywróci siły. Znacznie lepiej w tej roli sprawdzi się masło orzechowe lub hummus.
Zdjęcie warzyw / Shutterstock

9. Surowe warzywa
Chociaż są one wypełnione składnikami odżywczymi, nie dostarczają organizmowi wystarczającej ilości energii. Tymczasem po wysiłku fizycznym ciało potrzebuje pokarmu, który zregeneruje mięśnie, utrzyma szybką przemianę materii i przywróci siły. Znacznie lepiej w tej roli sprawdzi się masło orzechowe lub hummus.

8. Płatki śniadaniowe
Część płatków rzeczywiście jest zdrowa, jednak większość przepełniona jest cukrem. W wielu ich rodzajach nie znajdziesz ani błonnika, ani witamin i minerałów. Znacznie korzystniejszą propozycją jest niskocukrowa granola z owocami i orzechami.

7. JajecznicaJajka są dobrą, zdrową przekąską potreningową, jednak nie w formie smażonej na oleju. Jeżeli masz ochotę na jajko, ugotuj je – w ten sposób dostarczysz organizmowi białka i ograniczysz ilość tłuszczów nasyconych w diecie.
Zdjęcie jajecznicy / Shutterstock

7. Jajecznica
Jajka są dobrą, zdrową przekąską potreningową, jednak nie w formie smażonej na oleju. Jeżeli masz ochotę na jajko, ugotuj je – w ten sposób dostarczysz organizmowi białka i ograniczysz ilość tłuszczów nasyconych w diecie.

6. Słodkie napoje gazowaneNależy ich unikać zawsze – nie tylko po treningu. Zmęczony organizm powinien stopniowo dochodzić do siebie, tymczasem cukier sprawia, że dzieje się rzecz całkowicie przeciwna. Jeżeli zwykle po treningu masz ochotę na coś innego niż woda mineralna, wypij herbatę ziołową lub wodę kokosową.
Zdjęcie napoju / Shutterstock

6. Słodkie napoje gazowane
Należy ich unikać zawsze – nie tylko po treningu. Zmęczony organizm powinien stopniowo dochodzić do siebie, tymczasem cukier sprawia, że dzieje się rzecz całkowicie przeciwna. Jeżeli zwykle po treningu masz ochotę na coś innego niż woda mineralna, wypij herbatę ziołową lub wodę kokosową.

5. SłodyczeNajlepiej całkowicie wykluczyć słodkości z diety, jednak szczególnie niewskazane są one po ćwiczeniach. Zwykle nie zawierają praktycznie żadnych składników odżywczych, za to dostarczają dużych ilości cukru. Jeżeli nie możesz się powstrzymać przed słodką przekąską, wybierz ciemną czekoladę, będącą źródłem przeciwutleniaczy.
Zdjęcie słodyczy / Shutterstock

5. Słodycze
Najlepiej całkowicie wykluczyć słodkości z diety, jednak szczególnie niewskazane są one po ćwiczeniach. Zwykle nie zawierają praktycznie żadnych składników odżywczych, za to dostarczają dużych ilości cukru. Jeżeli nie możesz się powstrzymać przed słodką przekąską, wybierz ciemną czekoladę, będącą źródłem przeciwutleniaczy.

4. Baton energetyczny
Chociaż jest to wygodna przekąska, którą możesz mieć zawsze przy sobie, pamiętaj, że zawiera ona mnóstwo cukru. Zamiast batona energetycznego lepiej zjeść bogate w białko masło orzechowe na pełnoziarnistym toście lub niskotłuszczowy jogurt z owocami.

3. Przetworzone mięsaMięsa, takie jak bekon, są bogatym źródłem tłuszczu i soli. Tymczasem produkty wysokotłuszczowe spowalniają trawienie. Zamiast salami, kaczki i innych bogatych w ten składnik mięs, wybrać należy kurczaka, pierś indyczą lub inne chude mięsa.
Zdjęcie salami / Shutterstock

3. Przetworzone mięsa
Mięsa, takie jak bekon, są bogatym źródłem tłuszczu i soli. Tymczasem produkty wysokotłuszczowe spowalniają trawienie. Zamiast salami, kaczki i innych bogatych w ten składnik mięs, wybrać należy kurczaka, pierś indyczą lub inne chude mięsa.

2. Słone przekąskiPo ćwiczeniach konieczne jest uzupełnienie poziomu elektrolitów – także sodu. Jednak nadmierne spożycie soli wiąże wodę w organizmie, prowadząc do uczucia wzdęcia.
Zdjęcie jedzenia / Shutterstock

2. Słone przekąski
Po ćwiczeniach konieczne jest uzupełnienie poziomu elektrolitów – także sodu. Jednak nadmierne spożycie soli wiąże wodę w organizmie, prowadząc do uczucia wzdęcia.

1. Koktajle owocowe
Chociaż koktajle tworzone są przy pomocy pełnych witamin i minerałów owoców, dodając do nich sok owocowy sprawiasz, że stają się prawdziwą bombą cukrową. Sok najlepiej zastąpić zieloną herbatą lub mlekiem migdałowym.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Apiterapia Sposób na mobilizację Tanie gadżety, które pomogą ci ćwiczyć Sprawdź, jak schudnąć z ud? Jak pielęgnować cerę naczyniową Dopieść swoje zmysły Poznaj 9 zaskakujących faktów na temat fitnessu, czyli co usłyszysz od dobrego trenera osobistego? Co to jest oziębłość płciowa? Uzasadniony bum na olej arganowy Cukrzyca a tryb pracy - zagrożenia? Co wybrać? Cukier brązowy, trzcinowy, słodzik, miód? Co będzie najzdrowsze? Dlaczego światło wzmaga migrenę?