Co i kiedy jeść przed treningiem?
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuAby trening był skuteczny, musisz mieć dużo energii. Dlatego nie powinnaś wychodzić na siłownię głodna. Z drugiej strony jednak, syty obiad zjedzony tuż przed ćwiczeniami sprawi, że będziesz czuła dyskomfort. Dowiedz się, jak wygląda idealny posiłek przed treningiem i kiedy powinnaś go zjeść, aby ćwiczenia przyniosły pożądany efekt.
Zdrowy posiłek przed treningiem
Nigdy nie powinnaś rozpoczynać treningu, jeżeli czujesz pragnienie. Dlatego też przed ćwiczeniami należy zadbać o właściwe nawodnienie organizmu. Pij wodę także w trakcie i po treningu. Pamiętaj, że twoje ciało potrzebuje płynów, aby spalać kalorie – nawet łagodne odwodnienie może spowolnić metabolizm.
Jeżeli masz możliwość zjedzenia zdrowego posiłku kilka godzin przed treningiem, postaw na połączenie węglowodanów, białek i tłuszczu. Zadbaj jednak, aby danie nie miało więcej niż 300–400 kcal. Idealny posiłek przed ćwiczeniami to np. mała porcja chudego białka z warzywami i hummusem. Możesz także zjeść orzechowy lub owocowy baton musli z małą porcją jogurtu. Unikaj produktów, takich jak groch i brokuł, gdyż wywołać mogą dyskomfort w jelitach.
Przed treningiem warto posilić się węglowodanami z niewielkim dodatkiem białka. Posiłek nie powinien być duży – najlepiej do 50 g. Możesz wybrać np. płatki zbożowe z odtłuszczonym mlekiem. Gdy na siłownię wychodzisz za 1–2 godziny, postaraj się nie jeść więcej niż 200 kcal. Przekąska węglowodanowo-białkowa sprawi, że poczujesz się najedzona i pełna energii. Dodatkowo, po intensywnym treningu twoje mięśnie będą mniej obolałe.
Co jeść chwilę przed i po treningu?
W przypadku, gdy ćwiczenia planujesz rozpocząć za 15–30 minut, wybierz małe co nieco, które szybko przetrawisz. Może to być licząca 25 g przekąska złożona z węglowodanów – np. łyżka rodzynek lub kilka krakersów. Jeżeli przez cały dzień nie miałaś chwili, aby zjeść zdrowy posiłek, nie idź na siłownię głodna. Twoje ciało będzie potrzebowało energii, aby przetrwać wysiłek fizyczny, który mu zaserwujesz. Przed samymi ćwiczeniami zjedz niewielką ilość węglowodanów, np. 7–9 żelków lub kromkę białego chleba.
W ciągu 30 minut od zakończenia treningu zjedz mieszankę węglowodanów i białek. W ten sposób zmniejszysz ból mięśni i pomożesz zregenerować się organizmowi. Dobrym pomysłem jest wypicie porcji mleka czekoladowego lub jogurtu, a także skosztowanie odrobiny serka wiejskiego z bananem lub ananasem. Jeżeli wysiłek był naprawdę intensywny lub umierasz z głodu, skonsumuj baton energetyczny.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze