I ty możesz zostać sommelierem
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuWybierając się do restauracji, często zastanawiamy się, jakie wino wybrać do obiadu. Wątpliwości budzi także sposób delektowania się nim oraz samo testowanie jego jakości. Wystarczy jednak poznać kilka zasad degustacji wina, aby stać się jego znawcą.
Jeżeli nie wiemy, jakie wino wybrać, aby pasowało nutą smakową do zamówionej potrawy, można skorzystać z pomocy kelnera. Kelner powinien przy nas otworzyć butelkę i zaprezentować nam korek stanowiący dowód jednorazowego zamknięcia butelki. Zdaniem niektórych sommelierów to, czy korek jest jak nowy, mokry czy nawet spleśniały, nie przesądza ostatecznie o jakości wina. Kolejnym elementem testu jest nalanie wina do kieliszka, mniej więcej 1/3 objętości, aby poddać je ocenie naszych zmysłów.
Degustację wizualną rozpoczynamy do obejrzenia wina w blasku światła. Przyglądamy się, czy jego powierzchnia jest lśniąca, a ciecz klarowna i wolna od wszelkich zanieczyszczeń. Zwracamy uwagę, czy napój nie opalizuje tęczowym kolorem, co może być objawem jego utlenienia. Pojawienie się podczas przechylenia kieliszka smużek na jego ściance dowodzi większej zawartości alkoholu i cukrów. O obecności dwutlenku węgla świadczą bąbelki, natomiast przejrzystość wina jest dowodem dobrej jakości. Zawiesiny czy osad to potwierdzenie jego utlenienia spowodowanego np. nieszczelnym korkiem. Kolor wina zależy od jego wieku i stanu konserwacji. Odcień wina najlepiej sprawdzić na białym tle i przy dobrym oświetleniu. Złożona paleta barw wina białego, różowego czy czerwonego zmienia się wraz z wiekiem i stanem konserwacji.
W degustacji zapachowej wyczuwamy nuty kwiatowe, owocowe czy roślinne, chociaż tak naprawdę każde wino ma swój indywidualny zapach. Aby wyczuć pełny aromat wina, najpierw wąchamy wino w nieruchomym kieliszku, dzięki czemu można wyczuć najbardziej ulotne zapachy. Cięższa woń uwalnia się po zakręceniu winem w kieliszku, co umożliwia ocenę jego jakości. Intensywne mieszanie wina w kieliszku pozwoli poznać zarówno dobre, jak i złe zapachy.
Degustacja smakowa polega na tym, że bierzemy do ust wino, jednocześnie wciągając powietrze, by je dotlenić. Mieszając językiem, staramy się wyczuć słodki i kwaśny posmak.
O dobrej jakości wina świadczy długo utrzymujący się smak wina w ustach. Nie jest pożądany smak goryczy, chociaż dobry smak jest wyłącznie sprawą indywidualną.
W dobrych restauracjach dostępna jest oferta win z całego świata.
— Wina, zanim trafią do naszej restauracji starzeją się w beczkach z francuskiego dębu, od 12 miesięcy do wieku 3 lat. Sprowadzamy je bezpośrednio z Hiszpanii.— mówi Paweł Ochman, manager jednej z restauracji na Krakowskim Przedmieściu.
Źródło: informacja prasowa Magdalena Rzeszuto
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze