Witamina B3
URSZULA ROGALSKA • dawno temuZmęczenie, zbyt częste bóle głowy, brak apetytu to pierwsze objawy mogące świadczyć o niedoborze witaminy B3, inaczej nazywanej witaminą PP lub niacyną. Odpowiedni poziom witamin potrzebny jest do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego, dlatego tak ważne jest dostarczanie ich w postaci dobrze wybranych produktów w codziennej diecie.
Właściwości witaminy B3
Witamina B3jest niezbędna w produkcji energii w organizmie, ma wpływ na ogólne samopoczucie, ale przede wszystkim na prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Wpływa pozytywnie na poziom cholesterolu, ma duże znaczenie w ochronie serca, a dodatkowo wykorzystuje się ją w leczeniu stanów emocjonalnych i wszelkich zaburzeń typu depresja, alkoholizm, schizofrenia, bezsenność, etc. Witamina B3 wykorzystywana jest również w leczeniu zmian skórnych, np. przy przebarwieniach, ale i przy chorobach skóry głowy, np. przy łupieżu.
Dawkowanie witaminy B3
Wszystkie składniki mineralne, jak też witaminy powinny być dostarczane organizmowi w odpowiedniej ilości. Wszelki nadmiar i niedobór może prowadzić do wystąpienia schorzeń lub zaburzeń organizmu. Konieczne jest zatem właściwe dawkowanie – u dzieci dzienne zapotrzebowanie to 10–20 mg, a u dorosłych 20–26 mg. W przypadku przekroczenia dziennej dawki może dojść nawet do uszkodzenia wątroby, żółtaczki lub zaburzeń pracy serca. Pierwszymi somatycznymi objawami są bóle głowy, zmiany skórne, niestrawność. W przypadku niedoboru niacyny najczęściej spotykanymi objawami są doskwierające biegunki, brak apetytu, nadmierne odczuwanie zmęczenia, osłabienia, rozdrażnienia do nawet rozchwiania emocjonalnego. Charakterystycznym objawem braku witaminy PP jest pojawiający się na ciele rumień lombardzki – skóra ciała staje się szorstka i czerwona.
Witamina B3 w produktach
Najkorzystniejszą formą regulowania poziomu witamin w organizmie człowieka jest przygotowywanie codziennej diety z produktów bogatych w witaminy i składniki mineralne. W przypadku witaminy PP najwięcej jej jest w drożdżach i orzechach ziemnych. Dodatkowymi produktami bogatymi w niacynę są: warzywa (pomidory, kapusta, groszek, ziemniaki, soja), mięso (wątróbka, drób, cielęcina), ryby (tuńczyk, łosoś, makrela), produkty pochodzenia mlecznego i zbożowego (jaja, pszenica, pełnoziarniste zboże, daktyle, migdały itp). Konieczne jest jednak pamiętanie, że odpowiednie wchłanianie witaminy B3 następuje poprzez połączenie jej z innymi witaminami z grupy B, witaminą C, fosforem i chromem. Problemy z wchłanianiem się tej witaminy następują podczas antybiotykoterapii, spożywania środków przeciwbólowych, antykoncepcyjnych, ale także przy zbyt dużym spożywaniu herbaty, kawy i alkoholu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze