Witaminy z grupy B
MARICRUZ • dawno temuWitaminy z grupy B wchodzą w skład enzymów, odgrywają więc zasadniczą rolę w procesie przemiany materii. Mimo że są tak pożyteczne, rozpuszczalne w wodzie, nie magazynują się w organizmie. Dlaczego powinniśmy więc je spożywać i gdzie je znaleźć, by zapewnić organizmowi ich niezbędne działanie?
Witamina B1 (tiamina, aneuryna)
Jest niezbędnym składnikiem procesów metabolicznych alkoholu i węglowodanów. Dodatkowo przyspiesza gojenie się ran i uśmierza ból. Jej zwiększone zapotrzebowanie pojawia się przy wykonywaniu energochłonnych prac fizycznych, podczas gorączki i przy nadczynności tarczycy. Znajdziesz ją m.in. w wieprzowinie, produktach zbożowych, wędlinie, rybach i warzywach strączkowych.
Witamina B2 (ryboflawina)
Odgrywa kluczową rolę w metabolizmie tłuszczów i białek, a także w funkcjonowaniu narządu wzroku. Aby dostarczyć ją organizmowi, należy spożywać ryby, jaja i produkty mleczne. Szukaj jej też w grzybach, chudych serach, migdałach i zielonych warzywach.
Witamina B3 (PP, niacyna, kwas nikotynowy)
Niezbędna w przemianach energetycznych, które zachodzą w komórkach. Reguluje poziom cholesterolu we krwi, poprawia ukrwienie skóry i stan włosów. Unikaj zbyt dużej ilości cukru, który eliminuje witaminę. Spożywaj ją w produktach mlecznych, chudym mięsie i suszonych owocach.
Witamina B5 (kwas pantotenowy)
Także witamina B5 ma swoją funkcję w metabolizmie białek, tłuszczów i cukrów. Syntetyzuje niektóre hormony, usprawnia działanie układu nerwowego i pokarmowego. Chcąc zapewnić ją organizmowi, sięgnij po wątróbkę, otręby pszenne, sery, suszone owoce i bakalie i ryby.
Witamina B6 (pirydoksyna)
Wspomaga metabolizm białek. Zdarza się, że na jej niedobór cierpią kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną. Jeśli więc zauważasz u siebie objawy niedoboru witaminy B6 (brak apetytu, suchość skóry, nudności, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej), jedz więcej bananów i chleba pełnoziarnistego.
Witamina B7 (H, biotyna)
Biotyna wytwarzana jest wewnątrz organizmu, prze bakterie jelitowe, stąd trudno określić jej dzienne zapotrzebowanie. Dużo witaminy B7 znajdziesz w orzeszkach ziemnych, ziarnach soi i żółtkach jaj.
Witamina B9 (kwas foliowy)
Pełni kluczową rolę w wytwarzaniu erytrocytów, wspomaga także rozwój płodu. Kobieta powinna przyjmować podwójną dawkę kwasu foliowego przed ciążą i podczas ciąży. Niektóre choroby przewlekłe układu pokarmowego oraz leki przeciwnowotworowe i przeciwreumatyczne utrudniają wchłanianie witaminy B9. Znajdziesz ją choćby w liściastych warzywach, pomidorach, burakach, orzechach, pomarańczach czy bananach.
Witamina B12 (kobalamina)
Jest niezbędna do wytwarzania czerwonych ciałek krwi. Witaminę tę znajdziesz wyłącznie w produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego lub przetworach warzywnych, które zawierają kwas mlekowy (np. kiszone ogórki i kiszona kapusta).
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze