Mądre zakupy
MAGDALENA TRAWIŃSKA • dawno temuNie zawsze jesteś zadowolona ze swoich zakupów. Zazwyczaj kupujesz sprawdzone już kosmetyki, które dotychczas dobrze znosiła twoja skóra. Chętnie wypróbowałabyś różne nowości, ale boisz się, że zareagujesz alergicznie. Na fachową i kompetentną obsługę nie można liczyć w każdym sklepie. Zdarzają się jednak wyjątki. Możesz uniknąć kupowania rzeczy, które potem lądują w koszu lub są bezużyteczne. Zapoznaj się z praktycznymi radami.
Wybierając się do sklepu po tusz do rzęs, nie powinnaś malować oczu, to samo dotyczy ust, jeśli chcesz kupić pomadkę. Gdy wybierasz krem do twarzy, weź ze sobą mleczko kosmetyczne, zmyj swój krem w sklepie i nałóż ten z testera, wybierz się na kawę, a po 15 minutach zaobserwujesz, jak krem działa na twoją skórę. Wrócisz, by go kupić, jeśli będziesz zadowolona. Tak samo z perfumami. Muszą mieć czas, by ich bukiet rozwinął się na twojej skórze. Perfumy pachną inaczej na każdej z nas.
Zanim udasz się do sklepu, powinnaś zrobić listę kosmetyków, których do tej pory używałaś, w ten sposób ekspedientka będzie miała wiedzę o tym, co lubisz i jakie preparaty ci odpowiadają. Uświadom sobie wcześniej, które kosmetyki były dla ciebie nieodpowiednie i dlaczego. Zastanów się nad tym, czego oczekujesz od kremu do twarzy, żelu pod oczy lub balsamu. Nie możesz oczywiście liczyć na cuda! Nie wymyślono jeszcze eliksiru młodości czy też kosmetyku, który przywróci zdrowie. Z pomocą kosmetyków pielęgnacyjnych możesz jedynie opóźnić powstanie pierwszych zmarszczek lub zmniejszyć cellulit, ale nie zlikwidujesz już istniejących zmarszczek lub rozstępów. To zadanie dla chirurga plastyka. Stosując odpowiednie dla swojego rodzaju cery środki pielęgnacyjne, poprawisz stan skóry, a umiejętnie używając odpowiednich dla ciebie kosmetyków kolorowych, możesz wizualnie (nie w sposób trwały!) poprawić mankamenty urody.
Powinnaś poinformować ekspedientkę, którą prosisz o doradztwo, jaką masz cerę: suchą, normalną, tłustą, trądzikową, mieszaną, wrażliwą, ze skłonnością do pękających naczynek. Jeśli jeszcze tego nie wiesz lub nie umiesz sama ocenić, najlepiej udaj się do kosmetyczki, wtedy będziesz miała pewność, że kupując dany kosmetyk pielęgnacyjny, nie wyrządzasz swojej skórze szkody.
Jeśli jesteś podatna na uczulenia, warto pamiętać na co i sprawdzać składniki kremów, by nie narazić się na nieprzyjemne swędzenie, pieczenie lub wysypkę. Powinnaś wybierać te kosmetyki, które są hipoalergiczne i w tym kierunku testowane. Taką informację znajdziesz na każdym opakowaniu kosmetyków przeznaczonych dla alergików. Nowości kupuj w mniejszych opakowaniach, żeby sprawdzić, czy dany produkt ci odpowiada. Jeśli tak, kupisz go w dużej tubce. Jeśli nie, wyrzucisz małą tubkę i nie ucierpią na tym aż tak bardzo twoje finanse.
Kompetentna ekspedientka – po czym ją poznać?
Ekspedientka profesjonalistka sprawdzi twoją cerę lub chociaż zada ci kilka pytań, by upewnić się, jaki masz typ skóry, a potem dopiero poradzi ci odpowiednią serię kosmetyków. Kompetentne ekspedientki zapamiętują swoje klientki i przy kolejnej wizycie pytają o zadowolenie z kupionego u nich kosmetyku. Przyglądają się też skórze swoich klientek, by ocenić zmiany.
Dobra ekspedientka powinna zapytać o twoje doświadczenia z poprzednimi kosmetykami. Nigdy nie powinna ci wmawiać, że nie wiesz, co dla ciebie dobre, a co złe, i nie masz pojęcia o kosmetykach. To bardzo niestosowne. Nawet jeśli masz małą wiedzę z dziedzin dermatologii i kosmetologii, na pewno czujesz, czego twojej skórze brakuje, czy jest napięta, podrażniona, z krostkami, popękanymi naczynkami, czy się nadmiernie błyszczy.
Dobra sprzedawczyni w wyborze kosmetyków powinna uwzględnić twoje możliwości finansowe. Krępujące jest, gdy proponuje najdroższe kremy i nie reaguje na twoją odmowę. Najlepiej jest poinformować ekspedientkę, czego używałaś do tej pory – to pozwoli jej zorientować się, na jakie kosmetyki cię stać. Możesz też na wstępie powiedzieć sprzedawczyni, czego szukasz i w jakiej cenie. Idealna ekspedientka powinna być zainteresowana problemami twojej skóry i tym, co do niej mówisz lub o co ją prosisz. Powinna się uśmiechać, służyć pomocą, wzbudzać zaufanie i sympatię. To podstawa dobrego doradztwa. Jeśli nie udaje ci się uzyskać pomocy, czujesz brak zainteresowania i nie możesz nawiązać rozmowy z ekspedientką, wybierz się do innego sklepu.
Trudny wybór! A świat kosmetyków jest coraz większy. Jak się w tym wszystkim połapać? Fachowcy twierdzą, że nieważna jest nazwa firmy, cena i przyzwyczajenia. Najważniejsze jest, czy twoja skóra lubi dany kosmetyk i dobrze znosi jego działanie, czy widzisz poprawę jej elastyczności, nawilżenia lub natłuszczenia, czy produkt rzeczywiście zwalcza trądzik i nadmiernie nie wysusza przy tym skóry, nie podrażnia jej, czy zmarszczki są naprawdę spłycone, a cienie pod oczami rozjaśnione. Efekty powinny być zauważalne po trzech tygodniach stosowania. Jeśli ich nie zauważasz, zmień kosmetyk na inny.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze