Oddech dla lepszej koncentracji
PAULA • dawno temuKażdej z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyła się zadyszka w nerwowej sytuacji - uczucie braku tchu, wstrzymywanie oddechu w nerwowym oczekiwaniu… Kiedy mija napięcie oddychamy z ulgą, wzdychamy czy też robimy głęboki wdech i jesteśmy gotowe do nowego wyzwania. Istnieje bowiem ścisły związek między tym co czujemy, a sposobem w jaki oddychamy. Dzięki tej zależności możemy regulować oddechem swój nastrój oraz — uwaga! — zdolność koncentracji.
Miarowe, spokojne i głębokie oddychanie pomaga zachować równowagę w organiźmie. Ćwiczenie prawidłowego oddechu ze świadomością, że ma wpływ na naszą psychikę, jest świetną techniką relaksacyjną. Rozwija też naszą samoświadomość. Prawidłowa technika oddychania pozwala sięrozluźnić i skoncentrować.
Sposób oddychania oddziałuje na nerw błędny, który biegnąc przez klatkę piersiową wpływa na receptory nerwowe w płucach. Ten system nerwów jest połączony z ośrodkiem limbicznym w mózgu, odpowiedzialnym za kontrolę emocji.
Emocje są silnie związane z oddechem
Co się dzieje kiedy czujesz strach czy złość? Z reguły zaczynasz oddychać nierównomiernie lub nieświadomie wstrzymujesz oddech. Z kolei depresja sprzyja krótkiemu i płytkiemu oddechowi i częstym westchnieniom.
Wypróbuj poniższą technikę oddechową dla wyciszenia i rozluźnienia w sytuacji napięcia. Ćwiczenie to pomoże Ci się skoncentrować w sytuacji silnego stresu:
1.Usiądź wygodnie z głową, szyją i tułowiem w jednej linii. Oprzyj palce wskazujący i środkowy prawej ręki między brwiami.
2.Zamknij teraz jedno nozdrze palcem (użyj palca serdecznego dla lewego nozdrza, a kciuka dla prawego).
3.Delikatnie wydychaj przez aktywne nozdrze, licząc w myślach do 6. Zrób wdech, licząc do 6.
4.Teraz to samo zrób z drugim nozdrzem. Tak, jak opisano powyżej, zrób wydech przez nozdrze aktywne (dotąd pasywne), licząc do 6, a następnie wdech, również licząc do 6.
5.Powtórz cykl jeszcze 2 razy, aż wykonasz 3 rundy naprzemiennego oddychania. Skup się na tym, by oddychać płynnie i równomiernie. Kiedy będziesz już w pełni swoich umiejętności wydłuż swój oddech, licząc do 8.
Wykonuj to ćwiczenie 3 razy dziennie. Już w krótkim czasie zauważysz jak pozytywnie wpływa na Twoje emocje i… pojemność płuc.
Źródło: Harmonia życia, Krzysztof Jankowski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze