4 podstawowe rodzaje soczewek kontaktowych – poznaj ich właściwości
REDAKCJA JEJŚWIAT.PL • dawno temuKażdy, kto zaczyna dopiero zgłębiać temat soczewek kontaktowych, może poczuć się zagubiony, gdyż ilość rodzajów i przeznaczenie soczewek jest bardzo różnorodne. Po poznaniu podstawowych różnic wszystko staje się banalnie proste.
Soczewki kontaktowe przepisuje lekarz okulista, możesz więc łatwo dowiedzieć się więcej o różnych rodzajach soczewek. Warto jednak znać ich rodzaje na przyszłość.
Podstawowe rodzaje soczewek:
- Soczewki miękkie
Soczewki te są najbardziej popularne i najpowszechniej stosowane. Często inaczej nazywa się je soczewkami sferycznymi. Wszystkie osoby, które posiadają wadę wzroku pomiędzy -12 Dioptrii a +8 Dioptrii, mogą korzystać z takich soczewek. Wszyscy z krótkowzrocznością i dalekowzrocznością mogą liczyć na komfort, jaki zapewniają soczewki kontaktowe.
Można je również dopasować do indywidualnych potrzeb. Soczewki na stałe wady wzroku, jak i korekcyjne (soczewki kontaktowe -1/+1) występują w wersjach miesięcznych, jednodniowych i kolorowych. Rzadziej używane są także: dwutygodniowe, trzymiesięczne, jak również elastyczne, które można nosić na oczach aż 24 h.
Soczewki są miękkie, gdyż 75 proc. ich składu to woda, zapewniająca elastyczność i miękkość oraz odpowiednie nawilżenie i dotlenienie oczu. Są one wygodne i niewyczuwalne dla oka.
Prócz soczewek jednodniowych, które nie wymagają czyszczenia, inne należy pielęgnować specjalnymi płynami do soczewek, które usuwają wszelkie zanieczyszczenia z powierzchni soczewek i je dezynfekują, minimalizując w ten sposób ryzyko wniknięcia infekcji do oka.
- Soczewki twarde
Niegdyś wykonywano je ze szkła akrylowego, jednak nie było to zbyt zdrowe rozwiązanie, gdyż materiał nie dopuszczał tlenu do oka. Współcześnie wykorzystuje się materiały, które dotleniają oko i zapobiegają chorobom wynikającym z niedotlenienia. Dbają również o nawilżenie oka, zwiększając tym samym komfort użytkowania soczewek.
Soczewki twarde, w porównaniu do soczewek miękkich wymagają więcej czasu, aby pacjent się do nich przyzwyczaił, gdyż są wyczuwalne.
Są trwałe i stosuje się je długookresowo, np. na rok. Wymagają oczywiście pielęgnacji w specjalnych płynach do soczewek twardych.
- Soczewki progresywne
Soczewki progresywne są soczewkami, przeznaczonymi dla osób z gorszą akomodacją oka, co przypada na wiek 40+. Starzenie się oczu jest naturalnym procesem, którego nie da się naprawić czy zmienić. Soczewki takie pełnią trochę rolę okularów do czytania. Mogą to być soczewki o niewielkiej sile, jak soczewki kontaktowe -1/+1 lub o wyraźnym działaniu. Poprawiają jakość życia, gdyż pozwalają na normalne funkcjonowanie mimo pogorszenia wzroku. Wymagają od noszącego nauki patrzenia w dal i bliż, jednak, gdy to już zostanie opanowane zapewniają duży komfort użytkowania.
- Soczewki toryczne
To soczewki przeznaczone dla osób cierpiących na astygmatyzm. Występują w wersji miesięcznej i dziennej, a także kolorowej. Dobrze chronią oczy i zapewniają wyraźne widzenie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze