Muzykoterapia
MARICRUZ • dawno temuMuzykoterapia jest jedną z metod leczenia chorób i schorzeń psychicznych lub emocjonalnych. Muzyka odpręża, uspokaja i resetuje. Zobacz, jak wygląda ta przyjemna dla ciała i umysłu terapia.
Dla kogo?
Muzykoterapia stosowana jest najczęściej w leczeniu kłopotów z nauką pisania i czytania u dzieci, ich nadpobudliwości lub niepełnosprawności umysłowej, zaburzeń emocjonalnych młodzieży, a także dorosłych, którzy nie radzą sobie ze stresem czy zachowaniami agresywnymi. Terapii poddawane są też osoby, podlegające rehabilitacji narządów ruchu. Może być także stosowana podczas operacji czy zabiegów (np. podczas porodu) – łagodzi wówczas ból i pomaga pozbyć się napięcia.
Jaki jest jej cel?
Głównym celem muzykoterapii jest uspokojenie nerwów i odprężenie. Ale oprócz tego terapia dąży też do umożliwienia pacjentowi poznania samego siebie. Dzięki ćwiczeniom relaksacyjnym skrywane i tłumione emocje są wyzwalane, co prowadzi co oczyszczenia i odprężenia, pozwala zrozumieć związek między odczuwanymi emocjami i uczuciami, a stanem organizmu. A przy okazji terapia jest świetną zabawą i okazją do pogłębienia zainteresowania muzyką.
Jak wygląda terapia muzyką?
W zależności od typu terapii, przebieg zajęć jest nieco zmieniony:
- spontaniczna (indywidualna)– skupia się na wyrażaniu muzyki poprzez dźwięk, dostosowana jest do osobowości pacjenta,dostosowana jest do osobowości pacjenta
- adoptowana (popularna) – dąży do uspokojenia i rozluźnienia przy wykorzystaniu dźwięków przypadkowych,
- naturalna – odtwarza dźwięki natury,
- profilaktyczna – dąży do odnalezienia takiego zestawu dźwięków, które uspokoją danego pacjenta,
- socjoterapeutyczna – pomaga w leczeniu społecznych zaburzeń,
- diagnostyczno-kliniczna – zajmują się nią lekarze-specjaliści,
- meloterapia – to terapia śpiewem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze