Grypowy savoir-vivre, czyli jak się zachować w towarzystwie, gdy jesteś chory
9. Lepiej być uprzejmym czy zdrowym?
9. Lepiej być uprzejmym czy zdrowym?
Bardzo często zdarza się, że całujemy ludzi na powitanie – w policzek lub w usta, czasami mogą to być nawet osoby spotkane pierwszy raz. Co zrobić, jeśli nie chcemy kogoś urazić, ale nie chcemy się również zarazić? W skrócie, co z savoir-vivre, kiedy sezon grypowy w pełni? Oto pewne sposoby, które pozwolą zachować dobre zdrowie bez urażenia uczuć innych osób.
8. Zrób unik
8. Zrób unik
W przypadku powitalnych całusów spróbuj zrobić unik wyprzedzającym uściskiem dłoni (po czym oczywiście umyj ręce), policzek odwróć w drugą stronę lub zrób całusa w powietrzu („muaaa”). Unikaj kontaktu usta-usta. Możesz też wypróbować skrzywiony wyraz twarzy osoby z ciężką chorobą i powiedzieć coś w stylu „chyba coś mnie łapie, lepiej pomińmy buziaki”.
7. Jesteś przeziębiony? Nie roznoś zarazków
7. Jesteś przeziębiony? Nie roznoś zarazków
Chorzy ludzie powinni siedzieć w domu i nie całować innych. W przeciwnym razie przyjaciele i koledzy z pracy zaczną w twoim towarzystwie nosić maseczki jednorazowe, a tego chyba nie chcesz. Jeśli są osoby, na których ci zależy, to zrób im przysługę i trzymaj się z dala. Jeśli nie możesz wziąć wolnego w pracy, przynajmniej pij dużo wody, zaopatrz się w tabletki na kaszel i miej pod ręką żel antybakteryjny do rąk i chusteczki.
6. A może żółwik?
6. A może żółwik?
Kiedy przychodzi sezon grypowy, może lepiej przywitać się żółwikiem zamiast uściskiem dłoni czy całusem? Jest to całkiem rozsądna alternatywa, kiedy zarazki czają się na każdym kroku. Niektórzy mogą się śmiać – ale nie będzie im do śmiechu, kiedy męczyć ich będzie katar i kaszel, a ty zachowasz dobre zdrowie.
5. Kichaj w łokieć
5. Kichaj w łokieć
Pewnie wydawało ci się, że kichanie w dłonie jest w porządku? Otóż wręcz przeciwnie. Kichając w ręce, istnieje większe prawdopodobieństwo roznoszenia zarazków, np. poprzez podanie ręki lub dotykając powierzchni w autobusie. Poza tym, kichanie w łokieć powstrzymuje rozbryzg zarazków, które normalnie lądują w powietrzu lub na twojej głowie. Kichnięcie może podróżować z prędkością nawet około 45 km/h, więc powodzenia w uniknięciu takiego „podarunku”.
4. Myj ręce
4. Myj ręce
Myj ręce na potęgę – to najlepszy sposób na uniknięcie rozprzestrzeniania się przeziębienia i grypy. Myj ręce przez 15-20 sekund za każdym razem, kiedy kichniesz, podasz komuś rękę na powitanie i przed posiłkami. Kiedy masz wątpliwości, czy należy umyć ręce, lepiej to zrób.
3. Nie wstydź się
3. Nie wstydź się
Nie wstydź się powiedzieć innym o chorobie: będą ci za to wdzięczni. Dyskrecja to nieodpowiednie zachowanie, kiedy każdy stara się zapobiec złapaniu przeziębienia czy grypy.
2. Przygotuj się na podróż samolotem
2. Przygotuj się na podróż samolotem
Bardzo łatwo zarazić się czymś w podróży – szczególnie w samolocie z innymi ludźmi na wysokości 10 000 metrów. Weź ze sobą chusteczki odkażające, aby wytrzeć składany stolik, podłokietniki i pasy bezpieczeństwa. Przyda się również mały żel antybakteryjny oraz woda, aby nawodnić organizm. Niewskazana jest kawa, alkohol czy napoje gazowane, które mają działanie odwadniające.
1. Dbanie o innych to dobre maniery
1. Dbanie o innych to dobre maniery
Zadbaj o innych, a zadbasz też o siebie. Jeśli każdy stosowałby taką podstawową zasadę, nie musielibyśmy martwić się o sezon grypowy ani o złe maniery. W końcu, zadbanie o zdrowie innych to przecież szczyt dobrych manier.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze