Zbombardowani miłością
BEATA RATUSZNIAK • dawno temuKażdy boi się sekt i z reguły ma o nich niepochlebne zdanie, jednak czy faktycznie wiemy, jak funkcjonują? Kogo przede wszystkim zgarniają sekty i jakie stosują wobec nowych członków techniki manipulacji?
Niektórzy religioznawcy odcinają się od znaczenia słowa sekta uznając, że nie ma jedynych słusznych poglądów religijnych, do których można się odnieść by uznać coś za właściwe bądź nie. W powszechnym rozumieniu sekta jest jednak czymś więcej: to nie tyle grupa społeczna o odmiennych poglądach religijnych, lecz także grupa, która może mieć negatywny wpływ na swoich członków, a co za tym idzie – narażać ich na niebezpieczeństwo.
Do sekt werbowani są przede wszystkim ludzie wkryzysie, będący na zakręcie, szukający swojej duchowej odnowy. Często osoby te są po stracie kogoś bliskiego, ale również młodzi-zbuntowani, którzy sprzeciwiają się dogmatom narzucanej religii. Sekta zawsze stara się przyciągnąć takie osoby, zapewnia im pełną opiekę i wsparcie.
Na początku nowi członkowie są bombardowani miłością. Jest to jedna z powszechniejszych technik manipulacyjnych – nowych otacza się szczególną miłością, okazuje się wiele serdeczności i chęci pomocy. Co istotne, na tym etapie sekta niczego nie wymaga, a wyłącznie oferuje. Bombardowanie miłością ma na celu zbudowanie jak najsilniejszych więzi zagubionej osoby z sektą, pokazanie jej zupełnie innego życia, przepełnionego radością, miłością i szczęściem, a także zrozumieniem współwyznawców.
Jednocześnie sekta przedstawia werbowanej osobie zupełnie inny styl życia, podkreślając przy tym jedynie zalety, które odmieniają życie i sprawiają, że jest piękniejsze. Znajdują zawsze odpowiednie rozwiązanie problemów, wspierają w trudnych chwilach i wyciągają z kryzysu. Osoba, która jest słaba, najczęściej nie potrafi w takich chwilach myśleć racjonalnie. Jest wdzięczna, że znalazły się osoby, które potrafią ją zrozumieć i wesprzeć. Ci, którzy szukają duchowego odnowienia lub nowej drogi, najczęściej odnajduję w sekcie religijne poparcie, zupełnie nowe, świeże poglądy, a także zaprzeczenie dotychczasowych dogmatów.
Bezinteresowna miłość kończy się jednak wraz z wstąpieniem do sekty. Wtedy też rozpoczyna się tzw. pranie mózgu – kolejna technika manipulacyjna. Członkowie sekty są zapewniani o wyjątkowości ich grupy, o racji głoszonych przez nich poglądów. Są także negatywnie nastawiani do otoczenia – buntowani przeciwko rodzinie i znajomym, a także przeciwko innym wyznaniom. Nierzadko praktyka ta powoduje całkowite zerwanie kontaktów z bliskimi i poświęcenie całego swojego życia sekcie i jej członkom. Reforma sposobu myślenia pozwala całkowicie zmienić życie członka sekty, który ostatecznie będzie uważał jej poglądy za własne, będzie miał poczucie wyjątkowości na tle innych ludzi nie będących w sekcie, a także będzie w stanie poświęcić swoje pieniądze, pracę i czas, a nawet swoje życie dla sekty. Pranie mózgu zmienia bowiem osobowość człowieka.
Co głównie charakteryzuje sekty? Bardzo często jest to rozbieżność celów, łamanie norm społecznych, silnie rozwinięta władza i hierarchiczność, a także destrukcyjny wpływ na swoich członków. Sekta destrukcyjna kładzie również nacisk na gromadzenie pieniędzy, a także nie pozwala na swobodną rezygnację członków z uczestnictwa w grupie (groźby, szantaż, a nawet klątwy, napady i pobicia).
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze