Bolesne afty
OLGA CHOJNACKA • dawno temuWystępowanie aft w obrębie błony śluzowej jamy ustnej lub warg sprawia ból, co znacznie utrudnia jedzenie i picie. Nadżerkom towarzyszy mrowienie i pieczenie. Staraj się pamiętać nie tylko o zagrożeniach, ale i możliwościach zapobiegania powstawaniu aft.
Pierwszym niepokojącym sygnałem wskazującym, że mamy do czynienia zaftami jest miejscowe mrowienie, a czasami nawet drętwienie. Następnegodnia zwykle pojawiają się owrzodzenia. Dostrzec je można na języku,podniebieniu, ale najczęściej występują na wewnętrznej stronie wargalbo policzków. Nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i zazwyczajginą w ciągu 10 dni. Są jednak bardzo dokuczliwe, gdyż sprawiają bólpodczas jedzenia, a nawet mówienia. Większe nadżerki utrzymują sięznacznie dłużej, bo nawet kilka tygodni. Poza tym pozostawiają po sobieślady w postaci blizn. Warto pamiętać, że w przypadku aft występująnawroty.
Charakterystyczne nawroty:
ból, mrowienie, owrzodzenia o białym lub żółtawym nalocie z czerwoną obwódką,czasami obrzęk węzłów chłonnych szyi,może towarzyszyć gorączka.
Afty najczęściej pojawiają się u kobiet. Na ich występowanie narażonesą osoby młode, zarówno dorośli jak i młodzież.
Czynniki wywołujące afty:
stres,zmiany hormonalne związane z cyklem menstruacyjnym,nieprawidłowe działanie układu odpornościowego atakującego zdrowynabłonek jamy ustnej,niedobór żelaza (wyrównanie braków zmniejsza ryzyko wystąpienia aft o71%), kwasu foliowego oraz witaminy B12,wpływ niektórych składników past do zębów oraz płynów do płukaniajamy ustnej (laurylosiarczan sodu-SLS),niektóre produkty np. orzechy i kwaśne potrawy, owoce cytrusowe, ostreprzyprawy, soki pomarańczowe, napoje typu cola,alergie,przygryzanie warg i policzków,podrażnienie spowodowane noszeniem protez oraz aparatów ortodontycznych, a czasami ostrą krawędzią zęba,palenie papierosów,brak dbałości o zęby prowadzący do namnażania się bakteriipodrażniających nabłonek i wywołujących afty (szczotkuj zęby dwarazy dziennie i używaj nici dentystycznej).
Mniej więcej co 20. osoba, która ma problem z nawracającymi aftami, maceliakię, która polega na nietolerancji glutenu. Wzbudza to podejrzenie,że gluten może mieć wpływ na pojawienie się aft.
U niektórych dzieci w wieku 3–10 lat regularnie występują afty.Towarzyszy im gorączka oraz ból gardła. Aftowe zapalnie jamy ustnejnawraca co kilka tygodni lub miesięcy. Nieznane są przyczyny tej chorobyi nie ma skutecznego sposobu jej wyleczenia, ale naukowcy podejrzewają,że jej nawrotom może zapobiec wycięcie migdałków.
Sposoby łagodzenia bólu:
przykładanie do bolących miejsc kostek lodu,smarowanie aft przed posiłkami pastą dentystyczną, płukanie jamy ustnej ziołowymi mieszankami.
Działanie kojące ma płukanka zawierająca gorzknik kanadyjski, mirręlub rumianek.
¼ litra wody zmieszaj z łyżeczką gorzknika w proszku, a następniepłucz jamę ustną tak powstałą miksturą 3–4 razy dziennie. Podobnedziałanie ma herbatka zaparzona z 2 czubatych łyżeczek suszonegorumianku i ¼ litra wody.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze