Uczenie się jak narkotyk
PAULA • dawno temuStereotypowe myślenie o nauce jak o czymś nudnym i nieprzyjemnym jest błędne. Uczenie się wywołuje w mózgu podobną reakcję co kokaina, chociaż znacznie bardziej subtelną – uważa Tom Stafford, psycholog z Sheffield University – Nasz umysł jest tak zbudowany, aby uczenie się sprawiało mu radość.
Przypuszcza się, że kokaina – jeden z najbardziej uzależniających narkotyków, podnosi w mózgu poziom dopaminy — potocznie nazywanej hormonem szczęścia. Dopamina odgrywa kluczową rolę w systemie nagradzania i motywacji. Wydziela się ona również podczas zdobywania nowej wiedzy. Kiedy uczymy się czegoś nowego mózg reaguje podobnie jak po otrzymaniu niespodzianki. Jesteśmy zaskoczeni, a jednocześnie usatysfakcjonowani, że zdobyliśmy tą wiedzę dzięki własnemu wysiłkowi.
Nauka powinna być motywacja samą w sobie. Nie oceny w szkole, ale osiąganie realnych życiowych korzyści powinno być motywacją do zdobywania nowej wiedzy.
Stafford porównuje naukę do wspinania się na górę. Możemy dolecieć tam helikopterem, ale satysfakcja z osiągnięcia celu będzie większa, gdy zdobędziemy szczyt górski o własnych siłach.Źródło: mindhacks.com
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze