Przemoc postarza
PAULA • dawno temu • 1 komentarzOsoby, które doświadczyły w dzieciństwie fizycznej lub psychicznej przemocy, są podatne na szybsze starzenie się w wieku dorosłym. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Butler Hospital i Brown University, istnieje wyraźne powiązanie międzytraumatycznymi doświadczeniami z dzieciństwa, a przyspieszonym skracaniem się telomerów. Proces ten zachodzi wraz wiekiem i jest znacznie wolniejszy u osób, które miały spokojne dzieciństwo.
Telomery to inaczej ochronne nakładki chromosomów, które zabezpieczają je przed uszkodzeniami podczas kopiowania.
Naukowcy pobrali próbki krwi od 31 ochotoników. Następnie na ich podstawie zbadali DNA. Okazało się, że telomery były krótsze u tych osób, które w wywiadzie przyznały się dotrudnych doświadczeń w dzieciństwie.
To nam coś mówi. Wskazuje, że doświadczenia z wczesnych etapów rozwoju mają wyraźny wpływ na biologię organizmu. Zmieniają mechanizmy komórkowe na podstawowym poziomie – twierdzidr Audrey Tyrka, główna autorka badań.
Badania uświadamiają ogromny wpływ doświadczanego w dzieciństwie stresu na proces starzenia. Co istotne, osoby biorące udział w doświadczeniu były zdrowe, nie miały żadnych epiozdów zaburzeń psychicznych. I chociaż sama autorka podkreśla konieczność prowadzenia dalszych badań, aby zgłębić to zagadnienie, wyniki są znaczące. Nie tylko dla biologii, ale również psychologii.
Krótsze telomery mogą mieć związek z takimi problemami zdrowotnymi jak choroby układu sercowo-naczyniowego czy nowotwory.
W badaniu wzięły udział 22 kobietyoraz9 mężczyzn, w wieku od 18 do 64 lat. Osoby, które przyznały się do traumatycznych doświadczeń z dzieciństwa dowiadczyły: nadużyć emocjonalnych, zaniedbania od strony uczuciowej, przemocy fizycznej, molestowania seksualnego.
Źródło: esciencenews.com
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze