Jakie są objawy anemii? Przyczyny oraz leczenie niedokrwistości
JOANNA KOBYLAŃSKA • dawno temu • 2 komentarzeAnemia jest chorobą, która wiąże się z zaburzoną liczbą czerwonych krwinek oraz stężeniem hemoglobiny. Niestety bardzo łatwo pomylić pierwsze objawy anemii z typowym przemęczeniem. Może to prowadzić do groźnych powikłań atakujących serce i mózg. Wystarczy najprostsze badanie krwi, aby przekonać się czy grozi nam niedokrwistość. Jeśli odkryłaś, że cierpisz na anemię, nie załamuj się, ponieważ leczenie wdrożone przez specjalistę pozwoli na uporanie się z tym problemem zdrowotnym.
O anemii mówimy wtedy, gdy wyniki badań wskazują na zmniejszoną liczbę czerwonych krwinek albo mniejsze stężenie hemoglobiny we krwi. Wbrew pozorom objawy niedokrwistości są dosyć łatwo zauważalne, ale czasem można je całkowicie zbagatelizować i zrzucić na karb zwykłego przemęczenia.
Czym jest anemia?
Do wykrycia anemii wystarczy zwykłe badanie morfologii krwi. Wyniki pozwalają na ocenę elementów morfotycznych składających się na krew. O niedokrwistości można mówić dopiero wtedy, gdy dochodzi do zmniejszenia stężenia hemoglobiny, co skutkuje spadkiem liczby erytrocytów. Gdy otrzymasz wyniki morfologii, przede wszystkim zwróć uwagę na wartość hemoglobiny (Hb). Dla kobiet norma mieści się w granicach 12–16 g/dl, natomiast u mężczyzn od 14 do 18 g/dl. Jeżeli u kobiety wartość spadnie poniżej 10 g/dl, a u mężczyzny poniżej 14 g/dl, wówczas można mówić o anemii. Oczywiście, obok wyników znajdziesz również wartości i normy, którymi posługują się dane laboratoria. Jeśli zauważysz odchylenie od normy i zrozumiesz, że masz pierwsze objawy anemii, koniecznie zgłoś się do lekarza.
Charakterystyczne objawy anemii
Rozpoznanie anemii wydaje się łatwe, ale można początkowo nie zauważyć banalnych przypadłości, które są pierwszymi objawami niedokrwistości. Najważniejsza grupa objawów anemii to:
- osłabienie oraz szybkie przemęczenie;
- niezdolność do koncentracji i skupienia uwagi;
- nawracające bóle głowy;
- kołatanie serca nawet przy małych wysiłku;
- blada cera.
Jeżeli zauważyłaś, któryś z powyższych objawów, natychmiast udaj się do lekarza. Oprócz wyżej wymienionych symptomów, anemia może przejawiać się także inaczej. Niedokrwistość o podłożu hemolitycznym objawia się zażółceniem skóry oraz powiększeniem wątroby czy śledziony. Natomiast w przypadku anemii wynikającej z niedoboru żelaza możesz odczuwać nadmierny apetyt, pieczenie języka oraz pękanie w okolicach ust, wypadanie włosów. Przy innych rodzajach anemii towarzyszą zaburzenia neurologiczne, odporności, wybroczyny na skórze oraz bóle mięśni. Określenie rodzaju niedokrwistości leży wyłącznie po stronie lekarza! Nie lekceważ zauważalnych objawów anemii i zaufaj specjaliście.
Różne rodzaje anemii
Jak możesz się domyślić istnieje więcej niż jeden rodzaj anemii. Wspomniane wyżej objawy niedokrwistości obejmują ogólne symptomy, które mogą się od siebie różnić w zależności od rodzaju anemii. Zobacz jakie są odmiany anemii:
- anemia megaloblastyczna – spowodowana niedoborem witaminy B albo kwasu foliowego;
- anemia złośliwa – powstaje z powodu braku substancji niezbędnej do wchłaniania witaminy B;
- anemia aplastyczna – powstaje w wyniku zmniejszonego wytwarzania erytrocytów ze względu na uszkodzony szpik kostny;
- anemia hemolityczna – charakteryzuje się przyspieszonym rozpadem czerwonych krwinek pod wpływem leków.
Leczenie objawów anemii
Proces leczenia objawów anemii i samej choroby uzależniony jest od jej przyczyn. Każdy przypadek jest traktowany przez lekarza indywidualnie. W przypadkach anemii spowodowanych ostrym krwotokiem leczenie polega na zatamowaniu krwawienia oraz przetoczenia erytrocytów. Przy objawach anemii niedoborowej, głównie lekarz przepisuje leki uzupełniające niedobory. Niedokrwistość hemolityczna leczona bywa przetoczeniem krwi, ale w skrajnych przypadkach wymagane jest także chirurgiczne usunięcie śledziony.
Nie bagatelizuj pierwszych objawów anemii, skonsultuj się z lekarzem i wykonaj wszystkie potrzebne badania, które wykluczą lub określą przyczyny złego samopoczucia.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze