Niedobór żelaza
BEATKA • dawno temuŻelazo to podstawowy składnik hemoglobiny. Osoby przebywające na niezdrowej diecie (rygorystycznej diecie odchudzającej), kobiety w ciąży, kobiety mające obfite miesiączki, rekonwalescenci, osoby pracujące umysłowo i aktywne fizycznie mogą cierpieć na niedobory żelaza. Objawów niedoborów nie powinno się lekceważyć. Dieta dla zdrowia powinna być bogata w żelazo.
Objawy niedoboru żelaza
Niedobory żelaza mogą pojawić się u osób, które dbają o swoją dietę i są aktywne fizycznie. Pierwsze objawy niedoboru to zmęczenie i wyczerpanie. Później pojawiają się kołatanie serca i duszność. Już te objawy powinny zaniepokoić. Żeby określić ilość żelaza w organizmie, należy wykonać badanie krwi. Kolejnymi charakterystycznymi objawami są problemy z przełykaniem i bolesność języka. Język staje się gładki i bardzo wrażliwy.
Osoby do tej pory aktywne stają się otępiałe i nie mają ochoty do ćwiczeń. Ponadto pojawiają się problemy z koncentracją, z pamięcią. Niedobór żelaza powoduje spadek sprawności umysłowej, złe samopoczucie, mniejszą odporność na infekcje. Ciekawym objawem niedoborów żelaza jest łaknienie spaczone, czyli chęć na jedzenie produktów niejadalnych – krochmal, lód, tynk.
Gdy w organizmie pojawiają się niedobory minerałów, cierpi na tym uroda. Cera przybiera ziemisty kolor i jest nienaturalnie blada. W kącikach ust tworzą się zajady trudne do wyleczenia i mające tendencję do nawracania. Mocne i błyszczące paznokcie matowieją, rozdwajają się i zaczynają być suche.
Skutkiem niedoboru żelaza jest anemia. Żeby zdiagnozować anemię u kobiet, należy przeprowadzić badanie krwi i określić ilość hemoglobiny oraz ilość czerwonych krwinek. Objawy anemii to bladość skóry, uczucie zimna, duszności, prążki na paznokciach, bladość, łamliwość włosów, zajady, drażliwość. Inne objawy anemii pokrywają się z objawami niedoboru żelaza.
Dieta przy niedoborze żelaza
Zawartość żelaza w poszczególnych pokarmach:
- wątroba wieprzowa – 18,7,
- wątroba wołowa – 9,4,
- fasola biała – 6,9,
- płatki owsiane – 3,9,
- wołowina, polędwica – 3,1,
- cielęcina, łopatka – 2,9.
Leczenie anemii ustala lekarz. Specjalista decyduje też o odpowiedniej diecie i koniecznych suplementach diety. Wchłanianie żelaza w organizmie ułatwiają: witamina B6, witamina B12, witamina C. W diecie powinno się uwzględniać jedynie produkty pełnowartościowe. To znaczy takie, które dostarczają do organizmu białko, węglowodany, tłuszcz (zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6), witaminy i składniki mineralne. Z codziennego jadłospisu mogą zniknąć wyroby cukiernicze, słodycze, cukier, białe pieczywo, słodkie bułki itp. Nie dostarczają one żadnych składników odżywczych, a jedynie puste kalorie.
Najlepszym źródłem żelaza jest mięso. Dlatego też osoby przebywające na diecie wegetariańskiej lub diecie wegańskiej są narażone na niedobory żelaza, a następnie anemię. Mięsa nie powinno się smażyć na tłuszczu, gdyż wówczas zwiększa swoją kaloryczność. Do każdego posiłku warto dodawać warzywo lub owoc. Witamina C zwiększa wchłanianie żelaza. Z kolei kawa i herbata (pite w dużych ilościach) ograniczają wchłanianie żelaza do organizmu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze