Wiedzeni zapachem
PAULA • dawno temuCzy wyobrażasz sobie życie bez zmysłu powonienia? Bez zapachu świeżo pieczonego chleba, który każdego ranka dociera do Twojego domu z pobliskiej piekarni? Bez zapachu świeżo skoszonej trawy czy też intensywnego aromatu unoszącego się z filiżanki kawy?Można by pomyśleć, że takie doświadczenia są przyjemne, ale nieistotne. Nowe badania sugerują jednak, że zmysł powonienia jest o wiele potężniejszą siłą, niż do tej pory przypuszczano.
Zapach róży wpływa na przyjemne sny, powiew mięty pieprzowej pomaga w nauce, a uciążliwy nieprzyjemny zapach może prowadzić do depresji. Najbardziej intrygujący jest właśnie wpływ zapachów na nasz mózg.
Dostarczają one nie tylko informacji na temat naszego otoczenia, ale — jak twierdzą naukowcy - mogą też wpływać na nasz stan psychiczny oraz podstawowe reakcje fizjologiczne.Tym właśnie różni się zapach od pozostałych zmysłów, że ma bardzo silny wpływ na mózg - wyjaśnia profesor Tim Jacob z Cardiff University - Jeśli zapytasz ludzi do czego służy zmysł węchu, otrzymasz bardzo różne odpowiedzi — nawet taką, że służy do wykrycia ulatniającego się gazu.
Coraz więcej badań pokazuje, że zapach może być wykorzystany do lepszego przypominania sobie. Udowodniono, iż studenci, którzy uczą się w pokoju, w którym rozpylony jest zapach rozmarynu lub lawendy są w stanie zapamiętać o wiele więcej informacji ze spotkania, jeśli poczują zapach ponownie.Badanie przeprowadzone na Harvard University wykazały, że ochotnicy, którym podczas snu towarzyszyła intensywna woń róży, po przebudzeniu byli w stanie lepiej przypomnieć sobie materiał, którego uczyli się przed zaśnięciem.Udowodniono również, że zapach może zwiększać wytrzymałość fizyczną. W szczególności jest to orzeźwiający zapach mięty. Zapach podświadomie wpływa też na ocenę atrakcyjności seksualnej. (zobacz też: Jakie zapachy lubią mężczyźni)
Will Andrews - naukowiec i specjalista w dziedzinie zapachu z firmy Procter & Gamble przekonuje, iż zapach wpływa na nasze codziennie życie. Zapachy — a w szczególności perfumy — mają zdolność do podnoszenia na duchu i tworzenia bardzo pozytywnych odczuć psychicznych. Z drugiej strony badania wykazały również, że jeśli osoba otoczona jest przez nieprzyjemny i ciężki zapach, może to prowadzić do depresji - twierdzi Andrews - To niesamowite, jak dużą kontrolę nad naszym życiem mogą mieć otaczające nas zapachy!
Źródło: telegraph.co.uk
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze