Zapomnij o strachu
PAULA • dawno temuWedług najnowszych badań, obublikowanych na łamach Nature Neuroscience,o odczuwanym strachu można zapomnieć. Wspomnienia związane z lękiem i niepokojem mogą się zmieniać w trakcie ich przypominania. Jest to tzw. proces rekonsolidacji, który można zmodyfikować poprzez blokowanie receptorów hormonów stresu (tzw. receptorów betaadrenergicznych).
Blokując obecne na błonach komórkowych receptory beta adrenergiczne powoduje się wymazanie z pamięci przykrych wspomnień. Do takich wniosków doszła grupa naukowców z Uniwersytetu w Amsterdamie: Merel Kindt wraz z zespołem. Przeprowadzili oni serię badań na zwierzętach. Naukowcy wykonali również eksperyment w grupie ochotników. Celem badania miało być wytworzenie wspomnień lękowych związanych z oglądanymi obrazami. Uczestnikom pokazano zdjęcia pająków jednocześnie podając im łagodny wstrząs elektryczny.
Po wykonanym zadaniu pierwszej grupie badanych osób podano stosowany w leczeniu nadciśnienia beta bloker - propranolol. Drugiej grupie natomiast podano placebo.
Okazało się, że osoby z grupy pierwszej, które otrzymały propranolol, odczuwały zdecydowanie mniejszy lękoglądając zdjęcia pająków po 24 godzinach od przyjęcia dawki leku. Odpowiedzi lękowej nie dało się przywrócić, co sugeruje, że wspomnienia związane ze strachem zostały całkowicie wymazane.
Może się więc okazać, że leki blokujące receptory beta adrenergiczne da się zastosować w celu złagodzenia lub całkowitego zlikwidowania bolesnych wspomnień pacjentów cierpiących na zespół stresu pourazowego.
Źródło: medicalnewstoday.com
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze