W tym roku dotrzymasz noworocznych postanowień!
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuJaki jest sens noworocznych postanowień, jeżeli potem ich nie dotrzymujesz? Oczywiście, żaden. Co roku z entuzjazmem podejmujesz decyzję o zmianie, jednak po kilku dniach z niej rezygnujesz? Zastanawiasz się, dlaczego tak łatwo tracisz motywację i się zniechęcasz? Chcesz, aby ten rok był inny niż poprzednie? Przekonaj się, co zrobić, aby postanowienia noworoczne zmieniły twoje życie na dłużej niż tydzień!
Jak zmienić swoje życie?
Zacznij od stworzenia planu działania. Nietrudno jest stracić motywację, gdy widzisz, jak wielkiej zmiany się podejmujesz. Podziel cel na mniejsze kroki, które będziesz realizować co miesiąc, co tydzień lub codziennie. W ten sposób łatwiej dojdziesz do upragnionej zmiany.
Następnie popracuj nad poczuciem własnej wartości. Wielu ludzi uczęszcza na terapie, które pomagają im uwierzyć w siebie i pokonać słabości. Jeżeli postanowiłaś zmienić swoje nawyki, będziesz potrzebowała świadomości swojej wartości i konsekwencji, aby skończyć ze starymi zwyczajami. Codzienne rozważanie postępów lub spisywanie ich w dzienniku pozwoli ci lepiej kontrolować zmiany, jakie zachodzą w twoim sposobie myślenia, uczuciach i zachowaniu.
Jak znaleźć motywację?
Wiadomo, że każdemu zdarzają się chwile zwątpienia. Warto jednak jak najczęściej zachęcać się do działania. Stań się dla siebie coachem i dostarczaj sobie pozytywnego feedbacku – chwal postęp i rozpoznawaj sukcesy. Ciesz się z każdego, nawet najmniejszego kroku naprzód. Jeżeli brak ci poczucia własnej wartości, w wielu sytuacjach będziesz zastanawiać się, czy posiadasz wystarczające umiejętności lub siłę, aby dopiąć swego. Podobne myśli są typowe dla osób cierpiących na depresję. Zwątpienie i negatywne myślenie paraliżują chęć działania, wysysają motywację i z łatwością mogą odwieść cię od realizacji postanowień. Jeżeli zdarzy ci się popełnić błąd lub powrócić do starego nawyku, nie pooddawaj się. Pozbądź się winy i wróć na właściwą drogę.
Aby stworzyć silną motywację do spełniania marzeń, wyobraź sobie siebie taką, jaką chciałabyś być – szczęśliwą i pewną siebie. Nie skupiaj się na tym, czego nie chcesz, a na tym, czego pragniesz.
Znajdź odpowiednie wsparcie. Wiele zmian obejmować będzie sytuacje nieznane lub uważane przez ciebie za niebezpieczne – takie jak przeprowadzka do nowego miasta czy stawienie czoła uczuciu onieśmielenia. Wymagają one odwagi, a wsparcie byłoby wielką pomocą. Nawyki i przyzwyczajenia często są trudne do przezwyciężenia, w szczególności jeżeli chodzi o nałogi czy jedzenie. Wsparcie ze strony przyjaciół, rodziny czy terapeuty może się okazać kluczem do sukcesu, czyli wypracowania nowych wzorców zachowań.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze