Postanowienie noworoczne: „odgruzować” dom
EWA PAROL • dawno temuZbliżamy się do końca pierwszego miesiąca nowego roku, ale nie jest jeszcze za późno na noworoczne postanowienia, wykonanie czynności, które dosłownie i symbolicznie pozwolą nam wkroczyć w nowy rozdział życia bez starych śmieci. Oprócz typowych obietnic, że rzucimy palenie, przejdziemy na dietę czy zaczniemy uprawiać sport, złóżmy sobie samym jeszcze taką, że w ramach porządkowania życia tak na dobry początek uporządkujemy najbliższe otoczenie – miejsce, w którym mieszkamy.
Zbliżamy się do końca pierwszego miesiąca nowego roku, ale nie jest jeszcze za późno na noworoczne postanowienia, wykonanie czynności, które dosłownie i symbolicznie pozwolą nam wkroczyć w nowy rozdział życia bez starych śmieci. Oprócz typowych obietnic, że rzucimy palenie, przejdziemy na dietę czy zaczniemy uprawiać sport, złóżmy sobie samym jeszcze taką, że w ramach porządkowania życia tak na dobry początek uporządkujemy najbliższe otoczenie – miejsce, w którym mieszkamy.
Podzielmy prace na kilka etapów.
1. Przejrzyj zawartość szaf. Pewnie znajdzie się w nich wiele ubrań i butów, których nie nosisz od tak dawna, że prawie (lub całkiem) zapomniałaś/eś, że je masz. Specjalnie daję do wyboru dwie końcówki rodzajowe, na znak, że panowie również powinni utrzymywać porządek w swoich rzeczach.
Niektórzy twierdzą, że rzeczy nienoszone przez ponad rok takie już pozostaną, więc po co je trzymać? Może lepiej oddać lub sprzedać.
Osobną kwestią są pojedyncze skarpetki czy rękawiczki pozostałe po podarciu lub
zgubieniu drugiej rzeczy z pary. Jeżeli do niczego ich nie wykorzystujesz – wyrzuć.
2. Zrób remanent w papierach i przyborach biurowych. To pierwsze jest corocznym wymogiem w firmach, ale w domu też się przyda, w innym nieco sensie. Pewne dokumenty trzeba trzymać nawet wiele lat, ale inne nie. Jeżeli straciły już jakiekolwiek znaczenie, pozbądź się ich – jeżeli są tam twoje dane, zniszcz jak najdokładniej. Przejrzyj też artykuły biurowe i wyrzuć wszystkie wypisane czy zaschnięte długopisy, karteczki z nieaktualnymi informacjami itp.
3. Sprawdź daty ważności – nie tylko artykułów spożywczych, ale też kosmetyków i lekarstw. Te ostatnie wyrzucaj do specjalnych koszy ustawionych w wielu aptekach.
4. Zajrzyj do domowej graciarni i pozbądź się w końcu przeniesionych tam bardzo dawno temu i nigdy potem nieużywanych sprzętów. W domach jednorodzinnych takim miejscem jest garaż, a w blokach piwnica. Wynosimy tam rzeczy, których teraz nie używamy, ale jeszcze „mogą się przydać”. Często jednak wcale tak nie jest, więc po co je tam trzymać? Na duże gabarytowo sprzęty co pewien czas przywożą na osiedla kontenery, więc można je tam wrzucić. Gorzej ze starą elektroniką, ale są firmy, które taki sprzęt odbierają do recyklingu i czasem odzysku surowców, za co płacą niewielkie kwoty. Warto z takiej możliwości skorzystać.
Dzięki tym działaniom nowy rok rozpoczniesz w bardziej przestronnym i uporządkowanym otoczeniu i na pewno poczujesz się lżej i lepiej.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze