Problem niepłodności dotyka już około 15% par
DANUTA CAPIGA • dawno temuSzacuje się, że problem niepłodności dotyka już około 15% par. Jedną z przyczyn jest zbyt późna decyzja o założeniu rodziny połączona z wczesnym wejściem w okres przekwitania. Kobiety nie mają świadomości, że z każdym rokiem szanse na dziecko maleją, a po 33. roku życia zdecydowanie spadają.
Szacuje się, że problem niepłodności dotyka już około 15% par. Jedną z przyczyn jest zbyt późna decyzja o założeniu rodziny połączona z wczesnym wejściem w okres przekwitania. Kobiety nie mają świadomości, że z każdym rokiem szanse na dziecko maleją, a po 33. roku życia zdecydowanie spadają.
Na płodność negatywnie wpływa również styl życia, przewlekły stres lub nieprawidłowa dieta. Niewłaściwy styl życia to nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej, picie nadmiernej ilości kawy. Obniżyć zdolności rozrodcze kobiety mogą też zmiany hormonalne, przewlekłe choroby, zespół policystycznych jajników, niedrożność jajowodów, zakażenia i przebyte zapalenia narządów rodnych.
— Do lekarza specjalisty z dziedziny niepłodności para powinna się zgłosić w przypadku, gdy przez 6–12 miesięcy nieskrępowanego współżycia płciowego nie udaje się uzyskać ciąży. Pierwszym krokiem jest eliminacja czynnika męskiego, ponieważ może się zdarzyć, że przyczyna niepłodności tkwi w partnerze. Szacuje się, że niepłodność kobieca występuje w około 35% przypadków, podobnie męska, w 10% problem dotyka obojga partnerów, natomiast 20% przyczyn niepłodności nie udaje się ustalić – mówi dr Grzegorz Mrugacz, ekspert medyczny kampanii „Płodna Polka”.
W celu zwrócenia uwagi młodych, nieposiadających jeszcze dzieci Polek, na kwestie związane z rosnącą liczbą zaburzeń płodności powstała kampania edukacyjna „Płodna Polka”. Celem kampanii jest pozytywna edukacja kobiet na temat dostępnych metod diagnozowania płodności oraz planowania rodziny.
Świadome planowanie pierwszej ciąży to przede wszystkim wykonanie badań tzw. „pakietu kobiecego”, w którego skład wchodzą badania hormonu AMH i FSH, badanie ultrasonograficzne oraz konsultacja z lekarzem specjalistą w dziedzinie niepłodności. Dzięki tym badaniom można określić rezerwę jajeczek a tym samym oszacować, jak długo kobieta będzie płodna. W jajnikach znajduje się określona ilość jajeczek przeznaczonych na całe życie. Po ich wyczerpaniu kobieta nie będzie mogła zajść w ciążę, nawet jeśli wciąż miesiączkuje.
Źródło: informacja prasowa Aleksandra Adrian
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze