Jak często jeść?
ALICJA • dawno temuParadoksalnie najskuteczniejszym sposobem na odchudzanie oraz wzmocnienie odporności jest jedzenie często, ale mało. Tę prawdę znaną jak świat już od dawna forsują dietetycy, niestety nieskutecznie. A zgrabna sylwetka jest w zasięgu ręki, wystarczy wprowadzić kilka modyfikacji do swojego modelu żywienia. Liczenie kalorii można potraktować ulgowo, co nie oznacza, że jakość spożywanych posiłków nie ma znaczenia. Więcej na temat częstotliwości spożywania posiłków przeczytasz w artykule poniżej.
Skutki złego odżywiania
Nie masz czasu na zjedzenie śniadania? W pracy zajadasz się batonikami i popijasz je hektolitrami kawy? Nie dziw się więc, że masz nadciśnienie tętnicze, nadwagę i czujesz permanentne zmęczenie. Nie bez kozery mówi się: „Jesteś tym, co jesz”.
Ani głodówki, ani objadanie się, nie są dobrym rozwiązaniem. Jeśli jesz jeden lub dwa posiłki w ciągu dnia, to zdecydowanie za mało. Trzy posiłki mogłyby być dobrym rozwiązaniem, gdyby ich wielkość i jakość były umiejętnie rozłożone. Niestety, większość z nas żyje w ciągłym biegu, zjadając rano kawałek bułki, a niedobory żywieniowe uzupełnia przed snem. Nocne objadanie się to prosta droga do nadwagi, a potem otyłości. To również częsta przyczyna zgagi i niestrawności. Natomiast nieregularne spożywanie posiłków powoduje duże amplitudy poziomu glukozy i insuliny w organizmie, co może doprowadzić do rozwoju cukrzycy. Osoby, których sposób odżywiania ma niewiele wspólnego z racjonalnym żywieniem częściej miewają huśtawki nastroju, łapią infekcje, gorzej radzą sobie ze stresem. Co więcej, niedobory witamin i minerałów mogą doprowadzić do poważnych chorób, m.in. anemii.
Zasady zdrowego żywienia
Przyjrzyj się swojemu menu i rób notatki przez kilka dni. Zapisuj, co i kiedy jesz, a następnie przeanalizuj swoje codzienne menu – jakich produktów brakuje, a czego jesz za dużo? Czy jesz w miarę regularnie, czy od przypadku do przypadku? Taki rachunek sumienia to znakomita metoda na znalezienie motywacji w odchudzaniu.
Zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania powinniśmy spożywać 5–6 posiłków w ciągu dnia, w 2–3-godzinnych odstępach. Najbardziej pożywne powinno być śniadanie, a kolacja lekkostrawna i spożyta najpóźniej dwie godziny przed snem. Z drugiej strony nie ma co głodzić się wieczorem. Dlatego jeśli masz ochotę na małe co nieco, skorzystaj z naszych podpowiedzi, co jeść przed snem i kliknij link.
Wybieraj naturalne produkty spożywcze, a unikaj żywności wysoko przetworzonej (typu: zupki błyskawiczne, sosy z torebki, konserwy, fast fody itd.). Zwracaj uwagę na zawartość białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów w kupowanych produktach. Skonsultuj się z dietetykiem, jeśli masz kłopoty z ułożeniem zdrowego menu.
Zmiany w sposobie żywienia wprowadzaj stopniowo, aby się nie zniechęcić. Na początek spróbuj wypijać kubek kakao przed wyjściem do pracy lub zjeść płatki na mleku lub jogurt z bułką wieloziarnistą. Zabieraj ze sobą do pracy drugie śniadanie, koniecznie z jakimś owocem lub warzywem. Mięso jedz 3 razy w tygodniu, a 1–2 razy rybę, która zawiera cenne nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3. Zjadaj co najmniej 1 ciepły posiłek w ciągu dnia oraz 3–4 porcje warzyw i owoców. I koniecznie zrezygnuj z podjadania. To do niczego dobrego nie prowadzi.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze