Kompromis w związku
BEATKA • dawno temuCzy istnieje recepta na szczęśliwy związek? Związek na odległość, związek z młodszym mężczyzną, związek ze starszym mężczyzną– wszystkie rodzaje związków cementuje miłość i kompromis. Zamiast wiecznie upierać się przy swoim zdaniu oraz zaspokajać własne potrzeby, warto zastanowić się nad racjami i potrzebami partnera. Kompromis nie jest rezygnowaniem z rzeczy niezbędnych, koniecznych do życia. Jest to porozumienie powstałe na skutek ustępstw obu partnerów.
Zalety kompromisu w związku
Różnorodność w związku jest sytuacją normalną. Nie istnieją dwie takie same osoby, dwa takie same charaktery, dwa identyczne doświadczenia życiowe. Tego typu różnorodność wprowadza urozmaicenie do związku, ale też może być źródłem nieporozumienia i kłótni. Jednak brak kłótni wcale nie świadczy o tym, że para tworzy zgrany tandem. O odpowiednim dopasowaniu świadczy umiejętność zawierania kompromisów. Czym jest kompromis w małżeństwie lub innym związku? Kompromis to odstępstwo od wyznawanych zasad, ustępstwo umożliwiające osiągnięcie porozumienia lub innych praktycznych korzyści.
Dlaczego warto chodzić na kompromis? Kłótnie w związkach są nie do uniknięcia. Konflikty są rzeczą naturalną. Ważne jest jednak nie to, jak się zaczynają, ale to, jak się kończą. Im częstsze konflikty, im dłuższe i poważniejsze, tym trudniej jest wyjść z nich zwycięsko. Zależnie od umiejętności zawierania kompromisu z kłótni mogą wyjść zwycięsko oboje partnerzy lub tylko jedno. Kiedy partnerzy nauczą się ustępować sobie nawzajem i szukać dogodnych kompromisów, ich relacja będzie o wiele bliższa i mocniejsza. Jeżeli zaś tylko jedna osoba pójdzie na ustępstwo, może w niej narastać poczucie krzywdy i rozgoryczenie, a to prędzej czy później skończy się wybuchem.
Co jednak, gdy jeden z partnerów uważa kompromisy za zdradę siebie? Warto uświadomić sobie, czy własne poglądy są tym samym co własne „ja”. Osoby nielubiące kompromisów nie dopuszczają do siebie myśli, że mogą się mylić i że partner może mieć słuszność. Kompromis nie może być postrzegany jako przegrana. Jeżeli skłonimy kogoś do kompromisu, nie oznacza to tego, że przekonamy kogoś do naszego zdania, ale po prostu skłonimy go do postąpienia według naszej woli.
Toksyczne związki
Kompromis nie zawsze przynosi korzyści. Niekiedy oczekujemy, że ktoś wykona nasze polecenie, choć nie jest to do końca sprawiedliwe. W każdym z nas jest odrobina egoizmu, którym się kierujemy. Narzucając komuś nasze zdanie, nie zawsze kierujemy się dobrem drugiej osoby. W związku warto kierować się empatią oraz wyobraźnią. Toksyczne związki charakteryzują się, między innymi, brakiem zrozumienia dla potrzeb partnera.
Kiedy nie należy decydować się na ustępstwa? Należy się przeciwstawić wówczas, gdy kompromis poniża cię i godzi w twoje dobre imię. Kompromis nie jest też słuszny wtedy, gdy jest oznaką braku szacunku względem ciebie lub też świadczy o przedmiotowym traktowaniu. Broń się przed krzywdą psychiczną, fizyczną i materialną. Nie gódź się na kompromis, który godzi w twoje zasady moralne lub religijne.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze