Jak stworzyć udany związek?
DAMIESA • dawno temuDroga do zbudowania prawdziwie silnej relacji może być długa i wyboista, ale warta podjęcia wyzwania. Trudna sztuka kompromisuwprowadzona w życie to połowa sukcesu. Jakie są inne czynniki składowe udanego partnerstwa? Aby stworzyć prawdziwie silny związek należy posiąść umiejętność radzenia sobie w trudnych chwilach, wspierania się, obustronnego zaufania, a przede wszystkim zgłębić sztukę unikania konfliktów, które są najczęstszym powodem rozstań.
Wspólne rozwiązywanie problemów w związku
Kłótnie w związku wynikają z faktu, iż często zdarza się tak, że mimo bycia razem mamy różne spojrzenie na pewne sprawy lub diametralnie odmienne charaktery. Do tego towarzyszący w codziennym życiu stres jest zalążkiem konfliktów i często zbyt krytycznego spojrzenia na partnera. Chociaż często mówi się o tym, że kontrasty się przyciągają, to często takie różnice temperamentów mogą stać się powodem, dla którego w związku coraz częściej będzie dochodzić do nieporozumień. Metodą, która może w tym przypadku pomóc jest wysłuchanie drugiej strony, postawienie się w jej sytuacji i przedstawienie swojego punktu widzenia. Argumenty należy prezentować spokojnie, bez krzyku, wyjaśniając punkt po punkcie swój pogląd na dany temat. Drugiej strony pod żadnym pozorem nie należy krytykować, podnosić na nią głosu czy w dyskusji z partnerem walczyć o dominację. Pretensje należy zmieniać na prośby, przy których należy przedstawić partnerowi swoje uczucia i oczekiwania do tego, jak powinien wyglądać zdrowy związek. Decyzja o wspólnym rozwiązaniu problemu powinna wyjść z obu stron, a chęć zgody wynikać z wypracowania pewnego konsensusu. Odmienne zdanie partnera to doskonała okazja, aby nauczyć się zrozumieć schemat jego myślenia. Receptą jest zatem mówienie o własnych uczuciach, a nie skupianie się na krytyce „drugiej połówki”. Takie wytykanie błędów drugiej osobie do niczego konstruktywnego nie prowadzi. Grunt to wzajemne wspieranie się, które scala związek i stanowi jego solidny fundament.
Unikanie konfliktów w związku
Nawet w najbardziej udanym związku może dojść do „konfliktu interesu”, który wynika z innych potrzeb, marzeń czy życiowych priorytetów. W tym przypadku wszelkie przejawy słownej agresji wcześniej czy później mogą prowadzić do rozpadu relacji. Złotym środkiem jest więc systematyczne „badanie gruntu”. Poznawanie partnera jest receptą do lepszego zrozumienia jego pragnień. W przeciwnym razie, bez porozumienia i w atmosferze wzajemnego oskarżania się można z czasem na własne życzenie zbudować toksyczny związek. Kiedy więc nad obojgiem partnerów zaczynają się zbierać czarne chmury, zanim dojdzie do konfliktu, warto zrobić rachunek sumienia i rozważyć czy partner rzeczywiście zasługuje na obrażony ton i niekończącą się listę narzekań i zażaleń. Krzyk należy zatem zamieniać w szczegółową ocenę sytuacji i wypracowywanie priorytetów, które pomogą opanować się nawet w momencie stresu. Kluczem do porozumienia jest bowiemkomunikacja w związku. Rozmowa to najlepszy sposób do poznania motywacji i sposobu działania drugiego człowieka. Dodając do tego dobrą wolę w zrozumieniu partnera i szczyptę empatii, z czasem można osiągnąć sytuację rozumienia się bez słów.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze