Ćwiczenia Kegla w ciąży
BEATKA • dawno temuMięsień Kegla to mięsień dna miednicy (mięsień łonowo-guziczny). Odpowiednio wyćwiczony, elastyczny i mocny mięsień Kegla ułatwia poród, zapobiega pojawieniu się nietrzymania moczu, chroni przed koniecznością nacięcia krocza podczas porodu, a także pozwala szybciej rozpocząć życie intymne po porodzie.
Zalety ćwiczeń mięśni Kegla
W jaki sposób przygotować krocze do porodu? Zacznij ćwiczyć mięśnie Kegla przed porodem. Przyszłe mamy nierzadko cierpią na nietrzymanie moczu po porodzie. Jest to spowodowane rozluźnieniem mięśni dna miednicy powstałym po porodzie. Ćwiczenie mięśni Kegla jest sposobem na zapobieganie problemowi nietrzymania moczu. Mocne mięśnie dna miednicy lepiej podtrzymują powiększające się dziecko, łożysko, wody płodowe itd. Dla kobiety jest to duże obciążenie. Powiększająca się macica naciska na pęcherz. Pod koniec ciąży podczas kichania, kaszlu i śmiania się może dojść do popuszczenia moczu.
Wyćwiczone mięśnie Kegla przydają się też podczas porodu. Nierzadko konieczne jest podczas porodu nacięcie krocza. Można tego uniknąć wtedy, gdy mięśnie dna miednicy są odpowiednio elastyczne. Elastyczne mięśnie dna miednicy pozwalają szybciej wrócić do formy po porodzie. Dzięki nim można szybciej rozpocząć współżycie. Po porodzie warto znowu rozpocząć trening. Dzięki niemu młoda mama uniknie bólów krzyża i pleców i będzie mogła swobodniej trzymać prawidłową postawę ciała.
Ćwiczenia mięśni dna miednicy muszą być regularne. W przeciwnym razie efekt będzie kiepski. Warto zacząć ćwiczenia jeszcze przed zajściem w ciążę i należy wykonywać je przez cały czas trwania ciąży. Efekty odczuwalne są po pół roku. Przeciwwskazaniem do wykonywania ćwiczeń jest ciąża zagrożona. Warto poza tym porozmawiać z lekarzem ginekologiem na temat ćwiczeń.
Rodzaje ćwiczeń mięśni Kegla
Jak rozpoznać mięśnie Kegla? Wystarczy w trakcie oddawania moczu na chwilę powstrzymać strumień. Zaangażowane w to mięśnie będą właśnie tymi. Ćwiczenia warto wykonywać po oddaniu moczu. Dzięki temu uniknie się zapalenia dróg moczowych. Trening polega na napinaniu i rozluźnianiu mięśni łonowo-guzicznych. Ćwiczenia są proste i nie wymagają dużego wysiłku. Można je z powodzeniem wykonywać w pozycji siedzącej lub stojącej. Są niewidoczne, więc można je wykonywać w każdym miejscu bez obaw. Najważniejsza jest wytrwałość. Pierwsze ćwiczenia warto wykonywać uważnie. Po pewnym czasie opanujemy właściwą technikę i będziemy ćwiczyć mimowolnie.
Mięśnie można wyczuć nie tylko podczas oddawania moczu. Żeby poczuć namacalnie, o które mięśnie chodzi, trzeba włożyć do pochwy dwa palce. Warto wykonać to w pozycji leżącej. Postaraj się zacisnąć mięśnie. Te, które poczujesz zaciskające się wokoło palców, to mięśnie Kegla. Po zlokalizowaniu mięśni możesz przejść do ćwiczeń. Początkowo ćwicz w pozycji leżącej, w ten sposób skupisz się na mięśniach. Na przemian zaciskaj i rozluźniaj mięśnie. Wykonuj to powoli. Napnij mięśnie i wytrzymaj 5 sekund, rozluźnij mięśnie i zaciśnij z powrotem na 5 sekund. Zaciskanie powtórz 5 razy. Ćwicz trzy razy dziennie przez 7 dni w tygodniu. W drugim tygodniu zwiększ ilość powtórzeń w serii do 10–15 skurczów. Wydłuż też czas trwania skurczu do 10 sekund. Ćwiczenia zacznij wykonywać w różnych pozycjach wówczas, gdy uda ci się zaciskać odpowiednie partie mięśni. Podczas ćwiczeń mięśnie brzucha i pośladków nie powinny być napięte. Zaciskanie mięśni Kegla polega na ich „wciąganiu” w głąb organizmu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze