Sposoby karmienia piersią
PATRYCJA • dawno temuPierwsze karmienie piersią może przysporzyć kłopotów młodej mamie. Nie ma jednak powodów do niepokoju. Położna w szpitalu wyjaśni, jak należy karmić noworodka. Pokaże pozycje do karmienia piersią oraz podpowie jak przystawiać dziecko do piersi. Nieudane próby i wiążący się z tym ból piersi często zniechęcają mamy do karmienia naturalnego. Podpowiadamy zatem, jak karmić piersią, aby przebiegało ono bezboleśnie i przyjemnie.
Pozycje do karmienia piersią
Pora karmienia to czas zarezerwowany dla mamy i jej maleństwa. Aby karmienie piersią przywoływało miłe skojarzenia, zadbaj o wygodę swoją i dziecka. Nie musisz przybierać książkowych pozycji, jeśli nie czujesz się w nich komfortowo. Opracowane przez specjalistów techniki karmienia piersiąsą jedynie podpowiedzią, z której możesz korzystać bądź nie. Niewymuszona pozycja, w której oboje czujecie się swobodnie, będzie tą najlepszą. Ułóż się tak, aby pierś swobodnie zwisała w kierunku buzi maluszka. Choć łatwiej trzymać dziecko usztywnione becikiem lub owinięte w kocyk, to malec nie czuje się w takiej pozycji za dobrze. Zadbaj o jego wygodę, a w trakcie karmienia nie będzie marudził i w spokoju zje odpowiednią porcję mleka. Ubierz maluszka w lekkie śpioszki i upewnij się, że nie będzie mu ani zimno, ani gorąco. Obserwuj dziecko uważnie i pozwól ułożyć się przy piersi tak, jak samo tego chce. Nie musisz przytrzymywać piersi, gdy dziecko ssie. Twoje palce mogą maluszkowi przeszkadzać, a napięty sutek może wysuwać się przez to z buzi. Nie bój się, gdy pierś przesłania część twarzy pociechy, przecież czujesz, jak malec ssie. Gdyby miało się coś dziać, malec z pewnością Cię zaalarmuje. Nie możesz znaleźć wygodnej pozycji? Wiele mam dobrze czuje się karmiąc wpozycji leżącej, zwłaszcza w pierwszych dniach po porodzie. Leżące obok mamy dziecko, samo odnajduje wygodną dla siebie pozę. Natomiast podczas karmienia wpozycji siedzącej ważne jest, abyś nie krępowała ruchów dziecka. Połóż je wygodnie na swoim przedramieniu tak, aby główka znajdowała się w okolicy łokcia, dzięki temu dziecko ma dużo swobody i może dowolnie przekręcać główkę. W razie potrzeby asekuruj je, ale nie przekręcaj na siłę główki, aby malec nie czuł się do niczego zmuszany.
Bezstresowe karmienie piersią
Najlepiej, gdyby karmienie naturalne było dla Was obojga przyjemnością. Niestety bardzo często mamy skarżą się na różnego typu problemy z karmieniem piersią, np. przepełnione piersi, zapalenie piersi, ranki na brodawkach, itp. Wszelkie dolegliwości podczas karmienia warto skonsultować z doradcą laktacyjnym, położną lub lekarzem.
Niekiedy niemowlęta mają problemy ze ssaniem. W konsekwencji niemowlęta nie najadają się i nie przybierają odpowiednio na wadze. Zestresowane mamy budzą dzieci do karmienia, przystawiają na siłę do piersi, a nawet potrząsają dzieckiem i piersią, aby pobudzić malca do aktywnego ssania. Nic w ten sposób nie wskórasz, a płacz dziecka jeszcze bardziej Cię zestresuje. A stres to Wasz największy wróg, bo udaremni każdą kolejną próbę przystawienia dziecka do piersi. W skrajnych przypadkach, gdy karmienie staje się ciągłą walką i przepychanką między mamą a dzieckiem, może dojść do sytuacji, w której waga dziecka zatrzyma się, a to z kolei poważny problem, z którym koniecznie należy zwrócić się do lekarza.
Pamiętaj, nic na siłę. Jeśli jesteś zdenerwowana, daj sobie kilka minut na opanowanie nerwów i dopiero wtedy zabierz się za karmienie dziecka. Podobnie z pociechą. Bądź dla maluszka czuła i cierpliwa, a na pewno uspokoi się i chętnie chwyci pierś.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze