Sztuka dobrych relacji w związku
PAULA • dawno temuCzy istnieje recepta na udany związek? Jak twierdzi Michael J. Formica, zajmujący się badaniami w dziedzinie m.in. psychologii społecznej, istnieje kilka cech głębokiej i szczęśliwej relacji. W artykule opublikowanym w Psychology Today, Formica wskazuje kilka elementów, które są jego zdaniem podstawą udanego związku. Co stanowi tajemnicę harmonijnego współżycia dwojga młodych ludzi?
Przejrzystość
Przekazywanie partnerowi prostych, jasnych informacji na temat naszych działań. Powoduje to poczucie bezpieczeństwa i rozwija zaufanie i spójność związku. Prostą i niezbyt skomplikowaną czynnością jest przecież wykonanie telefonu, wysłanie krótkiej wiadomości tekstowej czy e-maila z informacją: Już jadę do domualbo Zapomniałem kupić mleko.
Podana w przejrzysty sposób informacja pozwala uniknąć potencjalnego konfliktu. Nie trzeba się martwić o to, co dzieje się z partnerem, domniemywać i niepotrzebnie denerwować.
Komunikacja
Mówienie sobie wzajemnie o wszystkim popiera tę ideę przejrzystości. Jesteśmy jedynym gatunkiem na Ziemi, który został obdarzony zdolnością posługiwania się językiem symbolicznym, a jednak niezbyt często wykorzystujemy swoje możliwości w dziedzinie budowania i utrzymywania zdrowych relacji z otoczeniem.
Mówienie prawdy
Prawda daje dużo lepsze efekty niż uprzejme kłamstwo. Jeżeli trzeba powiedzieć przykrą prawdę, dobrze jest zrobić to w taki sposób, żeby jednocześnie zaproponować pozytywne rozwiązanie. Formica posługuje się tutaj autentyczną historią znajomego, który był z żoną na zakupach. Podczas mierzenia sukni żona zapytała go: Kochanie, czy ta sukienka nie pogrubia mnie? Na co mąż odpowiedział: Nie, skarbie. To te dodatkowe 10 kilogramów cię pogrubia. Następnie dodał: Myślę, że moglibyśmy wspólnie nad tym popracować: zapiszemy się na siłownię, będziemy codziennie przez 15 minut uprawiać jogging. Co o tym sądzisz? W ten sposób sytuacja, która mogła stać się źródłem konfliktu, została wykorzystana do konstruktywnego działania i pogłębienia wzajemnej więzi. Nawiasem mówiąc: sukienkę zakupiono.
Chwile wyciszenia
Często jesteśmy tak rozproszeni przez tryb życia, które prowadzimy, że zapominamy, iż nasz związek potrzebuje trochę uwagi. Dlatego dobrze jest chociaż raz w tygodniu znaleźć chwilę, żeby spokojnie usiąść, posłuchać dobrej muzyki lub pójść na spokojny spacer i porozmawiać. O nas, o naszych wzajemnych relacjach, o potrzebach. Taki relaks bardzo dobrze wpływa na psychikę, pogłębia więź obydwojga osób w związku i pomaga nabrać oddechu do dalszej pracy.
Respekt
Kiedy partnerzy traktują siebie i swoje potrzeby jako priorytet, naturalną cechą takiego związku jest obustronny szacunek. Prawdziwą miłość cechuje stawianie potrzeb kochanej osoby ponad potrzeby własne. Przy czym nie oznacza to poświęcenia – oznacza to po prostu uwagę. Pomaganie drugiej osobie i myślenie o niej jest źródłem wielkiej satysfakcji dla tego, kto kocha.
Humor
Jeśli związek dwojga osób jest silny emocjonalnie i zdrowy, nic nie jest w stanie go zniszczyć. Odrobina poczucia humoru zawsze jest wskazana, gdyż ułatwia życie. Zwłaszcza w trudnych sytuacjach, których chyba nikomu życie nie skąpi. Umiejętność śmiania się z samych siebie jest rzeczą bardzo pożyteczną i świadczy o naszej wysokiej samoocenie. Powiedzenie czegoś dowcipnego zmniejsza napięcie sytuacyjne i powoduje, że ludzie rozluźniają się. Często okazuje się wówczas, że sprawa — jak wydawałoby się — beznadziejna, staje się łatwa do rozwiązania. Jak to jest, że szklanka z wodą, dla jednych jest do połowy pusta, a dla innych do połowy pełna?
Źródło: psychologytoday.com
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze