Alergia na mleko modyfikowane
PATRYCJA • dawno temuDzieci karmione sztucznie są bardziej narażone na alergie pokarmowe niż te, które spożywają wyłącznie mleko matki. Mleko modyfikowane zawiera bowiem silny alergen pokarmowy – białko mleka krowiego. Dlatego dzieciom zagrożonym alergią podaje się mleko hipoalergiczne HA o obniżonych właściwościach alergizujących. Z kolei maluszkom, u których wystąpiły objawy alergii na mleko modyfikowane, podaje się preparaty mlekozastępcze, niezawierające białka mleka krowiego w ogóle.
Objawy alergii na mleko modyfikowane
Wysypka u niemowląt to częsty objaw alergii pokarmowej. Nie oznacza to, że każde krostki pojawiające się na buzi dziecka należy traktować jako uczulenie na składniki pokarmowe. Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i wrażliwa, dlatego o podrażnienie i potówki nietrudno. Reakcję alergiczną na pokarm wyróżnia:
- napięcie, przesuszenie i błyszczenie skóry,
- drobne krostki występujące na buzi, za uszami, szyi, rączkach, niekiedy także na nóżkach,
- bóle brzuszka,
- kolki jelitowe,
- nudności i wymioty,
- brak apetytu i słabe przybieranie na wadze,
- biegunki,
- rozdrażnienie dziecka występujące niedługo po karmieniu.
Jeśli nie masz pewności, czy to skaza białkowa, skonsultuj się z lekarzem. Prawdopodobnie na początku wskazana będzie dieta eliminacyjna. Wykluczenie z diety dziecka produktów mlecznych na pewien czas pozwoli upewnić się, co do wpływu mleka na stan skóry dziecka. W sytuacji, gdy dieta bezmleczna nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, lekarz zleci wykonanie bardziej szczegółowych badań w celu ustalenia patogenu. Zazwyczaj w drugim lub trzecim roku życia alergia na mleko ustępuje. Jednak do tego czasu należy rygorystycznie przestrzegać zaleceń lekarza, aby nie wpędzić dziecka w atopowe zapalenie skóry.
Co zamiast mleka modyfikowanego?
Jeśli lekarz stwierdzi uczulenie na mleko modyfikowane, wystawi receptę na specjalne preparaty mlekozastępcze. Źródłem białka jest w nich hydrolizat serwatki o wysokim stopniu hydrolizy lub białko sojowe. Mieszanka wzbogacona jest również o karnitynę, która dostarcza energii, a także w wapń i magnez oraz w substancje ułatwiające wchłanianie minerałów.
Mleko sojowe podaje się wyłącznie dzieciom z nietolerancją laktozy. Ze względu na zawartość laktozy, mieszanki mlekozastępcze w przypadku tych dzieci są niewskazane. Dieta bezlaktozowa może niekorzystnie wpłynąć na pracę jelita grubego oraz zaburzyć wchłanianie wapnia. Dlatego preparaty niezawierające laktozy należy podawać tylko według ścisłych wskazań lekarza.
Dzieciom obciążonym alergicznym wywiadem rodzinnym (tzn. gdy jedno z rodziców maluszka przechodziło kiedykolwiek alergię), podaje się mleko hipoalergiczne, oznaczane symbolem HA. Choć zawiera mleko krowie, w czasie produkcji białka mleka krowiego zostają jednak rozbite na malutkie cząstki, które są łatwo przyswajalne dla zdrowego maluszka. Mleko modyfikowane HA zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze dla niemowlaka i można je podawać od pierwszych dni życia dziecka. Ze względu na brak glutenu, nadaje się dla dzieci uczulonych na ten składnik pokarmowy.
Najlepszą profilaktyką alergii pokarmowej u niemowląt jest karmienie piersią do 6-ego miesiąca życia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze