Starsze rodzeństwo wzorem dla młodszego
URSZULA ROGALSKA • dawno temuW teorii dzieci wzorują się na rodzicach. W praktyce okazuje się jednak, że najmłodsze dzieci w rodzinie nie tylko wzorują się na swoich rodzicach, ale również, a może przede wszystkim, na starszym rodzeństwie.
Młodsze dzieci przejmują od swojego starszego rodzeństwa w takiej samej mierze dobre i złe zachwania czy nawyki. Podczas gdy rodzice wytrwale uczą swoje pociechy dobrych manier i stosownego zachowania w towarzystwie, tak młodsze dzieci i tak podpatrują starsze rodzeństwo i to od nich uczą się życia, a najczęściej tego, jak się zachowywać i co robić aby wydawać się "cool".
Dzięki akademickim badaniom przeprowadzonym wśród amerykańskiego społeczeństwa możemy lepiej panować nad skłonnościami dorastającej młodzieży do używek czy wczesnej inicjacji seksualnej. Prowadząca badania prof. Laurie Kramer z uniwersytetu w Illinois uważa, że tylko w niektórych tematach rodzice mają taki sam wpływ na zachowanie młodszych dzieci co starsze rodzeństwo. Jeśli chodzi o towarzyskie, nieformalne zachowania to dla dorastających dzieci wzorem do naśladowania jest starszy brat czy siostra.
Profesor Kramer w raporcie napisanym dla "New Directions For Child And Adolescent Development" namawia, aby rodzice przyjrzeli się relacjom między dziećmi i byli świadomi tego, że starsze rodzeństwo ma olbrzymi wpływ na zachowanie tego młodszego. Zrozumienie przez rodziców relacji pomiędzy rodzeństwem może też uchronić młodsze dzieci przed popełnianiem tych samych błędów co starsze.
Amerykańskie badania nie są pierwszymi, które zwracają uwagę na to, że młodzież czerpie wzór ze starszych sióstr i braci , a także z ich przyjaciół. Jeśli starsze dzieci zaczynają palić papierosy czy pić alkohol, to z dużym prawdopodobieństwem to samo będzie interesować młodsze dzieci w rodzinie. Również, jeśli w rodzinie starsza siostra zachodzi w ciążę jako nastolatka, to ta młodsza ma duże szanse, że powieli taki właśnie scenariusz.
Naukowcy nie namawiają jednak do izolowania młodszych dzieci od starszych, ale do tego, aby od najmłodszych lat dbać o dobre, partnerskie relacje pomiędzy starszymi i młodszymi dziećmi. Według profesor Kramer im lepsze relacje w rodzeństwie, tym łatwiej zbudować efektywną strategię ochrony młodszych dzieci przed braniem złego przykładu ze starszych.
Jednym z najważniejszych wychowawczych zadań dla rodziców jest dbanie o to, aby od najmłodszych lat rodzeństwo żyło ze sobą w zgodzie. Nie ma też znaczenia różnica lat czy płeć dzieci. Najważniejsze jest, aby rodzice potrafili nauczyć dzieci jak się wzajemnie szanować, wspierać i współpracować ze sobą.
źródło: abczdrowie.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze