Rodzaje aparatów ortodontycznych
BEATKA • dawno temu • 1 komentarzAparaty na zęby są coraz popularniejsze. Większość z nas marzy o pięknym olśniewającym uśmiechu. I o ile wybielanie zębów można przeprowadzić domowymi sposobami, o tyle nie da się wyprostować zębów w domu. Wady zgryzu u dzieci i dorosłych wymagają naprawy. Leczenie zębów przeprowadza się za pomocą aparatów ortodontycznych, które korygują wady. Zabiegi stomatologiczne pozwalają cieszyć się prostymi i białymi zębami, które korzystnie wpływają na nasz wygląd, podobnie jak nowa fryzura czy gustowny ubiór.
Aparaty ortodontyczne
- Aparaty ruchome
Aparaty ruchome zakładane są przeważnie dzieciom między 4. a 12. rokiem życia. W tym czasie maluchy mają jeszcze część zębów mlecznych. Aparaty ruchome korygują tylko nadmierne wysunięcie lub cofnięcie zębów. Inne wady są trudne do naprostowania. Aparat zbudowany jest z akrylowej płytki i drucianych pętli, które pasują do kształtów zęba. O skuteczności tego typu leczenia decyduje działanie dziecka, które musi przestrzegać zaleceń lekarza i na określoną liczbę godzin w ciągu doby nakładać aparat. W przeciwnym razie trudno liczyć na jakiekolwiek efekty.
- Aparaty na stałe
Tego typu aparaty ortodontyczne zakładane są starszym dzieciom – około 13-letnim. Aparaty stałe można zamocowywać na zębach stałych. U 13-latków wypadanie zębów mlecznych zazwyczaj zostało ukończone, a na ich miejsce weszło już nowe uzębienie. Aparaty na stałe zbudowane są z zamków i pierścieni przyklejanych do szkliwa zęba. Z kolei do zamków i pierścieni mocowany jest drut, który jest tak naciągnięty, by wywierał określoną siłę nacisku na zęby. Ten rodzaj aparatu na zęby leczy wszystkie wady zgryzu. W trakcie noszenia stałego aparatu należy przestrzegać higieny jamy ustnej. Zalegające pod aparatem resztki mogą wywoływać próchnicę u dziecka. Czyszczenie zębów należy przeprowadzać przy pomocy specjalnych szczoteczek, nici dentystycznych i płukanek. Zalecane jest unikanie pokarmów twardych i gum do żucia, gdyż mogą one doprowadzić do poluzowania elementów aparatu.
Leczenie ortodontyczne
Zabiegi ortodontyczne obejmują nie tylko zakładanie aparatów ortodontycznych, ale wcześniej tzw. mioterapię, czyli ćwiczenia wykonywane przez pacjenta. Jeśli skutki mioterapii okażą się niezadowalające, lekarz wykona badania i przeprowadzi diagnostykę. Leczenie wad zgryzu jest ważne nie tylko ze względów kosmetycznych, ale też zdrowotnych. Po skończonym leczeniu poprawie ulega samopoczucie pacjenta, znikają wady wymowy, zwiększa się komfort jamy ustnej.
Wady zgryzu są zauważalne już u dwuletniego dziecka. Pierwszej oceny dokonuje pediatra. Jednak najczęściej leczeniu u ortodonty poddawane są dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Ostatnio coraz więcej osób starszych decyduje się na założenie aparatu. Nalezy pamiętać, że leczenie nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dlatego też rodzaj aparatu, na który się decydują rodzice, zależy od możliwości finansowych.
Skąd się biorą krzywe zęby? Większość wad zgryzu ma charakter nabyty. Na ich pojawienie ma wpływ ssanie kciuka, ssanie niewłaściwych smoczków, oddychanie przez usta. Bardzo częstym powodem wad zgryzu jest próchnica zębów mlecznych, która została zaniedbana i niewyleczona.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze