Badanie krwi u niemowląt
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuBadanie morfologiczne krwi jest powszechnie przeprowadzanym testem, służącym ocenie trzech głównych typów komórek krwi – krwinek czerwonych (erytrocytów), białych (leukocytów) i płytek krwi (trombocytów). Pozwala ono na poznanie ogólnego stanu zdrowia organizmu, potwierdzenie obecności zakażeń bakteryjnych lub wirusowych, sprawdzenie funkcjonowania poszczególnych organów, takich jak nerki czy wątroba, a także na wykrycie chorób genetycznych, np. mukowiscydozy. Jak wygląda standardowe badanie krwi u niemowląt i kiedy może okazać się pomocne?
Funkcje badania krwi u niemowląt
Badanie krwi przeważnie przeprowadzane jest jako część rutynowej kontroli zdrowia dziecka lub gdy maluch wykazuje oznaki choroby, szybko się męczy, lub gdy pojawią się u niego niewyjaśnione krwawienie lub zasinienie. W wyniku testu uzyskujemy informacje na temat:
- krwinek czerwonych, które transportują tlen z płuc do pozostałych komórek organizmu. Badanie wykonuje się zwykle w celu wykluczenia anemii, czyli często spotykanego schorzenia, objawiającego się zbyt niską ilością czerwonych krwinek w krwiobiegu;
- krwinek białych, które pomagają organizmowi w zwalczaniu infekcji. Badanie morfologiczne ukazuje skład ilościowy różnych typów krwinek białych we krwi, a jakiekolwiek wahania owych wartości mogą wskazywać na zakażenia, zapalenia lub inne problemy zdrowotne malucha. Dość częstym przykładem schorzeń wykrywanych w wyniku badania krwi jest zakażenie bakteryjne, które objawia się dramatycznym spadkiem lub wzrostem ilości krwinek białych;
- płytek krwi, które odgrywają ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi – w momencie uszkodzenia naczynia krwionośnego gromadzą się i zamykają otwór, dopóki krew nie zakrzepnie. Jeżeli ilość płytek krwi jest zbyt niska, osoba ta narażona jest na występowanie trudnych do zatamowania krwawień, spowodowanych nawet niewielkim naruszeniem skóry.
Poza tym, badanie morfologiczne krwi może pomóc w wykryciu zaburzeń w procesach produkcji lub niszczenia komórek krwi, ostrych i przewlekłych zakażeń, alergii, a także problemów z krzepnięciem krwi.
Przebieg badania krwi u niemowląt
Do badania krwi nie trzeba przygotowywać dziecka w żaden specjalny sposób. Możemy jedynie ułatwić pobranie materiału do badań poprzez ubranie malucha w strój z krótkim rękawkiem. Należy jednak pamiętać, aby nie karmić dziecka bezpośrednio przed rozpoczęciem procedury. Zwykle krew pobierana jest wprost z żyły, jednak w przypadku najmłodszych pociech nierzadko materiał pozyskuje się z pięty za pomocą niewielkiej igły – lancety. Obie metody, choć niezbyt czasochłonne, mogą wywołać u dziecka dyskomfort spowodowany nakłuciem skóry. W miejscu, z którego pobrano krew może pojawić się niewielkie zasinienie, które jednak zniknie przed upływem kilku dni. Najczęściej wyniki badania dostępne są po kilku godzinach lub następnego dnia. W przypadku, gdy test wskaże na anemię, infekcję lub wykaże inne nieprawidłowości, lekarz może zdecydować o powtórzeniu procedury w celu potwierdzenia diagnozy. Jeżeli wynik kolejnego badania będzie zbliżony do uzyskanego pierwotnie, najprawdopodobniej wykonane zostaną kolejne badania laboratoryjne mające na celu określenie źródła problemu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze