Badanie hormonów tarczycy
KAROLINA • dawno temuFunkcjonowanie naszego organizmu jest jak wielka skomplikowana maszyna, w której każdy element pełni określoną funkcję i oddziałuje w mniejszy lub większy sposób na inne. Z czasem może okazać się, że przyczyną naszego złego samopoczucia jest schorzenie, o którego istnieniu nie mieliśmy dotychczas pojęcia. Obok tak widocznych dolegliwości jak zranienie, skręcenie czy trądzik pojawia się szereg tych, których objawy nie są tak oczywiste i charakterystyczne. Jednym z takich schorzeń są choroby związane z niewłaściwym stężeniem hormonów tarczycy we krwi. Czym właściwie jest tarczyca i jakie funkcje pełni w organizmie? Jakie badania służą wykryciu poziomu hormonów tarczycy? Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, przeczytaj poniższy artykuł. Dzięki zamieszczonym w nim informacjom dowiesz się, czy twoje wyniki mieszczą się w normie, a także jaka może być przyczyna nieprawidłowego stężenia hormonów tarczycy.
Funkcje tarczycy
Zanim dowiemy się, jaki poziom hormonów tarczycy jest prawidłowy, warto jest przybliżyć rolę i sposób funkcjonowania tarczycy w organizmie. Otóż tarczyca jest pojedynczym gruczołem wydzielania wewnętrznego. Umieszczony jest on w środkowej części szyi i osłonięty jest torebką łącznotkankową. Gruczoł ten odgrywa ogromną rolę w regulowaniu wielu procesów zachodzących w organizmie. Zaliczyć do nich trzeba przede wszystkim kontrolowanie działania układu rozrodczego, nerwowego, a nawet pokarmowego. Oprócz tego niewłaściwe wyniki badań na tarczycę mogą doprowadzić do rozregulowania się ciepłoty ciała, a także fundamentalnego dla każdego organizmu procesu przemiany materii. W odniesieniu do tarczycy mówi się o dwóch rodzajach zaburzeń. Po pierwsze mamy do czynienia z nadczynnością tarczycy i produkowaniem przez nią zbyt dużej ilości hormonów. Po drugie natomiast ilość hormonów wydzielanych przez ten gruczoł może być niewystarczająca. Wskaźnikiem mówiącym nam, że tarczyca funkcjonuje w sposób nieprawidłowy jest nie tylko szereg charakterystycznych objawów, lecz również wyniki badania hormonów tarczycy. Jak wygląda badanie hormonów tarczycy?
Poziom hormonów tarczycy
Badanie hormonalne tarczycy jest bardzo proste do wykonania. Otóż polega ono na pobraniu próbki krwi i oznaczeniu poziomu trzech hormonów. Dwa z nich – tyroksyna (FT4) i trójjodotyronina (FT3) – są hormonami wydzielanymi przez tarczycę. Trzeci z nich – hormon tyreotropowy, określany skrótem TSH, wydzielany jest przez przysadkę mózgową. Na podstawie wartości tych trzech wskaźników określa się, czy dana osoba choruje na nadczynność albo niedoczynność tarczycy. Warto jest wspomnieć, dlaczego o wydzielaniu hormonów tarczycy mówi się w połączeniu z hormonem przysadki. Okazuje się, że im większe jest stężenie pierwszych z nich, tym bardziej spada poziom drugiego z wymienionych. Wyniki badania TSH są zatem bezpośrednio połączone z pozostałymi wskaźnikami. Za prawidłową wartość FT3 przyjmuje się od 2 do 4 pg/ml, natomiast FT4 od 0,7 do 2,2 ng/100 ml. Oprócz tego właściwym stężeniem TSH jest to mieszczące się między 0,4 a 6 IU/ml. Trzeba przy tym zaznaczyć, że każdorazowe wyniki badań krwi powinny być konsultowane z lekarzem prowadzącym. Samodzielne stawianie jakiejkolwiek diagnozy może negatywnie wpłynąć na stan naszego zdrowia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze