Czy wiesz, co jesz? Dieta na trądzik
BEATKA • dawno temuPiękna, gładka cera to marzenie wielu z nas. Niestety, trądzik to przypadłość dotykająca nie tylko młodzież, ale też osoby starsze, które okres dojrzewania mają już dawno za sobą. Pryszcze pojawiają się niezależnie od sposobów pielęgnacji skóry i stosowanych zabiegów kosmetycznych. Dlatego też warto walczyć z trądzikiem również od wewnątrz. Witaminy i zioła na trądzik powinny zostać włączone do codziennej diety. Nie trzeba przy tym robić dużej rewolucji w sposobie odżywiania, czasami wystarczą drobne poprawki.
Przyczyny trądziku
Wydawać by się mogło, że zdrowe nawyki odżywiania to remedium na wszystkie problemy skórne. Czy rzeczywiście tak jest? Sposób odżywiania wpływa na wygląd – jest to fakt potwierdzony naukowo. Pękające kąciki ust, łuszcząca się skóra, podatne na rozdwajanie końcówki włosów oraz rozdwojone paznokcie to często efekt ubogiej w składniki odżywcze diety. Na powyższe przypadłości pomocne będzie zlikwidowanie niedoborów witamin. Podobnie sprawa wygląda z mało estetycznymi pryszczami. Kremy, toniki pielęgnujące, maseczki na trądzik to sposoby walki z pryszczami działające na zewnątrz skóry. Konieczna jest też walka od wewnątrz.
Głównym sprawcą trądziku są hormony, które są przyczyną nadczynności gruczołów łojowych. U młodzieży znajdującej się w okresie dorastania pojawia się najczęściej trądzik pospolity. Powinien on zniknąć około 20. roku życia. Pryszcze wyskakują na twarzy, ramionach i klatce piersiowej. Pojawiają się też pryszcze na plecach. Żeby złagodzić trądzik, należy przestrzegać zasad higieny, używać odpowiednich kosmetyków na pryszcze oraz zadbać o właściwy sposób odżywiania.
Dieta przeciwtrądzikowa
W diecie dla zdrowia i urody nie mogą pojawiać się potrawy tłuste i smażone. Szczególnie niebezpieczne jest jedzenie kilkakrotnie smażone na tym samym tłuszczu. W związku z tym nie dla ciebie będą potrawy podawane w barach szybkiej obsługi. Jedzenie typu fast food (frytki, hamburgery, szybkie jedzenie) musi zniknąć z twojego jadłospisu na zawsze. Zabronione są też chipsy. Uważaj na mięso. Oczywiście, nie musisz od razu przechodzić na dietę wegetariańską, jednak wyeliminuj z diety tłuszcz zwierzęcy, zwłaszcza ten, który występuje z mięsem czerwonym. Z mięsa najzdrowsze są ryby i drób. Znajduje się w nich dużo białka i zdrowe kwasy tłuszczowe. Do odstrzału idzie nie tylko mięso, do minimum ogranicz (lub w ogóle zrezygnuj) spożycie masła, żółtego sera i pełnotłustego mleka. Zamiast tego sięgnij po margarynę, chudy twaróg i odtłuszczone mleko. Najzdrowszym olejem jest oliwa z oliwek, która może być wykorzystywana jako kosmetyk (maseczka do włosów lub maseczka na twarz).
Sól i cukier nazywane są białą śmiercią, czy słusznie? Okazuje się, że większość ludzi w znaczny sposób przekracza codzienną dawkę tych przypraw. Mało tego, że słodzi się herbatę, to w ciągu dnia zjadane są różne słodkie przysmaki (płatki śniadaniowe, ciasteczka, czekolada, słodkie napoje, wody smakowe), które są obficie doprawiane cukrem. Podobnie jest z solą. Znajduje się ona niemal we wszystkich gotowych produktach. Dlatego też warto po pierwsze: samemu przygotowywać posiłki, a po drugie: sięgnąć po zdrowe przekąski. Suszone owoce zamiast czekolady (są źródłem błonnika i pozostawiają uczucie sytości na długo), otręby owsiane zamiast słodkich płatków śniadaniowych (do otrąb można dodać suszone owoce, starte jabłko, świeże owoce, nasiona sezamu, siemię lniane, płatki pszenne itd.).
Niekorzystnie na cerę wpływają potrawy z dużą zawartością pieprzu, octu spirytusowego, ostrej papryki. Trądzik nasilają też substancje konserwujące, sztuczne aromaty i barwniki. Zamiast sięgać po gotowe, wysoko przetworzone jedzenie, ugotuj coś sama. Podstawą twojej diety niech będą warzywa i owoce. Warto pamiętać, że organizm ludzki nie potrafi sam wytwarzać witamin, dlatego powinny być one dostarczane do niego z dietą. Najlepsze witaminy na trądzik to: witamina A, witamina C, witaminy z grupy B i witamina E. Źródłem beta-karotenu (roślinnej formy witaminy A) są świeże, zielonolistne warzywa oraz żółte i pomarańczowe owoce – pomarańcze, morele, brzoskwinie, marchewka, brokuły, papryka, brukselka, pomidory, sałata, szpinak. Witaminy z grupy B znaleźć można w orzechach, grochu, słoneczniku, migdałach, serze twarogowym i drożdżach. Witamina E pomaga zmniejszać blizny, występuje w jarzynach, kiełkach zbóż i olejach roślinnych.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze