Co to jest lekomania i jak sobie z nią radzić?
ALICJA • dawno temuNie jesteś w stanie zasnąć bez środków nasennych? A może zdarza ci się sięgać po leki przeciwbólowe nawet przy najmniejszym odczuwaniu bólu? Będąc w aptece wychodzisz z pełną siatką leków, pomimo że poszłaś tylko po plaster na skaleczony palec? Jeśli twoje zachowanie lub zachowanie kogoś bliskiego wskazuje na uzależnienie od leków bądź konkretnego środka farmakologicznego, niezbędna będzie pomoc medyczna. Jak walczyć z lekomanią?
Lekomania i zagrożenia
Lekomania to uzależnienie od leków, odmiana toksykomanii, która prowadzi do zmian fizycznych i psychicznych u osoby uzależnionej, i która odczuwa stałą potrzebę zażywania leku. Niebezpieczeństwo związane z zażywaniem leków, nawet jeśli jest to niewinna witamina C, wiąże się z tym, że w miarę rozwoju uzależnienia chory musi przyjmować coraz większe dawki leku. Do mniejszych ilości organizm się przyzwyczaił i nie dają one pożądanego efektu. W takich przypadkach ryzyko przedawkowania leku, zatrucia, a nawet śmierci to kwestia czasu.
Jak leczyć
Część dostępnych bez recepty leków zawiera w swoim składzie substancje uzależniające. Leki powinno zażywać się zawsze zgodnie z ulotką lub zaleceniami od lekarza. Jeśli podejrzewasz swojego znajomego czy kogoś z rodziny o uzależnienie od jakiegoś leku nakłoń go do wizyty u psychiatry lub psychologa, który specjalizuje się w leczeniu uzależnień. Prawdopodobnie lekarz zaleci stopniowe odstawianie leku oraz leczenie odwykowe. Na dolegliwości być może przepisze inny lek, który nie będzie uzależniać.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze