Kilka wskazówek, jak radzić sobie z migreną

9. Unikaj przyczyn migrenyPostaraj się rozpoznać, co wywołuje u ciebie migrenę. Czynnikami powodującymi atak mogą być: zmiany pogody, zmiany trybu życia, określone pokarmy, alkohol, hałas, niepokój czy stres. Kiedy będziesz znać przyczynę, łatwiej będzie ci uniknąć ataków.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

9. Unikaj przyczyn migreny
Postaraj się rozpoznać, co wywołuje u ciebie migrenę. Czynnikami powodującymi atak mogą być: zmiany pogody, zmiany trybu życia, określone pokarmy, alkohol, hałas, niepokój czy stres. Kiedy będziesz znać przyczynę, łatwiej będzie ci uniknąć ataków.

8. Prowadź notatkiGdy cierpisz na migrenę, prowadź notatki. Napisz dokładnie, co jadłeś przed atakiem, gdzie byłeś i co robiłeś. Prowadzenie regularnych obserwacji pomoże ci poznać przyczynę ataków, a wtedy łatwiej będzie ci ich uniknąć.
Zdjęcie autorstwa webvilla / CC BY

8. Prowadź notatki
Gdy cierpisz na migrenę, prowadź notatki. Napisz dokładnie, co jadłeś przed atakiem, gdzie byłeś i co robiłeś. Prowadzenie regularnych obserwacji pomoże ci poznać przyczynę ataków, a wtedy łatwiej będzie ci ich uniknąć.

7. Nie zwlekaj z wzięciem tabletkiWiele osób zwleka z wzięciem tabletki przeciwbólowej do momentu, aż ból rozpocznie się. Wtedy jednak jest już za późno. Najlepiej zażyć lekarstwo jeszcze przed spodziewanym atakiem i położyć się w cichym i ciemnym pokoju. Zmniejszysz wtedy szansę na pojawienie się silnego bólu, a nawet możesz uniknąć ataku.
Zdjęcie autorstwa Sage Ross / CC BY

7. Nie zwlekaj z wzięciem tabletki
Wiele osób zwleka z wzięciem tabletki przeciwbólowej do momentu, aż ból rozpocznie się. Wtedy jednak jest już za późno. Najlepiej zażyć lekarstwo jeszcze przed spodziewanym atakiem i położyć się w cichym i ciemnym pokoju. Zmniejszysz wtedy szansę na pojawienie się silnego bólu, a nawet możesz uniknąć ataku.

6. Nie nadużywaj lekarstwPorozmawiaj z lekarzem, jeśli zażywasz tabletki przeciwbólowe częściej niż dwa razy w tygodniu albo cierpisz na ataki częstsze niż trzy razy w miesiącu. Zbyt duża ilość leków może zwiększać częstotliwość ataków.
Zdjęcie autorstwa Kiran Foster / CC BY

6. Nie nadużywaj lekarstw
Porozmawiaj z lekarzem, jeśli zażywasz tabletki przeciwbólowe częściej niż dwa razy w tygodniu albo cierpisz na ataki częstsze niż trzy razy w miesiącu. Zbyt duża ilość leków może zwiększać częstotliwość ataków.

5. Nie dopuść do uczucia głoduCzęsto tryb życia, który prowadzimy nie pozwala na jedzenie zdrowych posiłków o regularnych porach. Przyczyną ataków migreny bywa jednak uczucie głodu. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na zjedzenie pełnowartościowego posiłku, staraj się jeść mniejsze przekąski w ciągu dnia, tak aby nie dopuścić do pojawienia się uczucia głodu.
Zdjęcie autorstwa Ben Smith / CC BY

5. Nie dopuść do uczucia głodu
Często tryb życia, który prowadzimy nie pozwala na jedzenie zdrowych posiłków o regularnych porach. Przyczyną ataków migreny bywa jednak uczucie głodu. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na zjedzenie pełnowartościowego posiłku, staraj się jeść mniejsze przekąski w ciągu dnia, tak aby nie dopuścić do pojawienia się uczucia głodu.

4. Wysypiaj sięJedną z przyczyn migreny jest brak wystarczającej ilości snu. Dlatego spróbuj zadbać o to, by wstawać i kłaść się spać o tej samej porze. Przed snem nie oglądaj telewizji, nie używaj komputera i przewietrz sypialnię. To zapewni ci zdrowy sen.
Zdjęcie autorstwa Ben Smith / CC BY

4. Wysypiaj się
Jedną z przyczyn migreny jest brak wystarczającej ilości snu. Dlatego spróbuj zadbać o to, by wstawać i kłaść się spać o tej samej porze. Przed snem nie oglądaj telewizji, nie używaj komputera i przewietrz sypialnię. To zapewni ci zdrowy sen.

3. Zmniejsz stresAtaki migreny zdarzają się częściej, gdy żyjesz w stresie. Często też pojawiają się pod wpływem stresującego wydarzenia, jak np. egzamin. Ważne jest, by wypracować pozytywne nastawienie psychiczne i starać się zredukować stres. Pomóc mogą ćwiczenia fizyczne oraz techniki relaksacyjne, tj. joga czy medytacja.
Zdjęcie autorstwa Sonia Belviso / CC BY

3. Zmniejsz stres
Ataki migreny zdarzają się częściej, gdy żyjesz w stresie. Często też pojawiają się pod wpływem stresującego wydarzenia, jak np. egzamin. Ważne jest, by wypracować pozytywne nastawienie psychiczne i starać się zredukować stres. Pomóc mogą ćwiczenia fizyczne oraz techniki relaksacyjne, tj. joga czy medytacja.

2. Spróbuj naturalnych sposobów walki z bólemGdy dopadnie cię atak, nie musisz od razu sięgać po tabletkę. Wypróbuj kilka naturalnych sposobów, które pomogą złagodzić ból. Możesz przyłożyć do głowy chłodny okład z lodem, namoczyć stopy w gorącej wodzie, wziąć ciepłą kąpiel lub spróbować masażu.
Zdjęcie autorstwa Mike Rohrig / CC BY

2. Spróbuj naturalnych sposobów walki z bólem
Gdy dopadnie cię atak, nie musisz od razu sięgać po tabletkę. Wypróbuj kilka naturalnych sposobów, które pomogą złagodzić ból. Możesz przyłożyć do głowy chłodny okład z lodem, namoczyć stopy w gorącej wodzie, wziąć ciepłą kąpiel lub spróbować masażu.

1. Zgłoś się do lekarzaPrzyczyną występowania ataków migreny mogą być również stany depresyjne lub nerwicowe. Gdy podejrzewasz, że cierpisz na depresję lub często odczuwasz nieuzasadniony lęk, skonsultuj się z lekarzem.
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

1. Zgłoś się do lekarza
Przyczyną występowania ataków migreny mogą być również stany depresyjne lub nerwicowe. Gdy podejrzewasz, że cierpisz na depresję lub często odczuwasz nieuzasadniony lęk, skonsultuj się z lekarzem.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Słońce z tubki Trądzik na plecach to już nie problem! Mamy na niego sposób Idealna skóra bez rozstępów. Jak ją mieć? Pomysły na jesienny chłodny wieczór Jak ujędrnić skórę domowymi sposobami podczas odchudzania? Empatyczni ziewają częściej Muzyka stworzona dla relaksu Duża część chorób nowotworowych zależy od diety, a nie genów Skuteczność pigułek antykoncepcyjnych 10 pozornie niezdrowych pokarmów, które wcale ci nie szkodzą! Jak skutecznie pozbyć się cellulitu? Te chwasty są lepsze od lekarstw. Znajdziesz je za miastem