Wszystko, co musisz wiedzieć o cukrze

9. Czy można być uzależnionym od cukru?Niektórzy ludzie jedzą tak dużo cukru, że mogą być nawet od niego uzależnieni. Jak poznać, że uzależniłeś się od cukru? Znakiem ostrzegawczym może być to, że masz wielką ochotę na coś słodkiego, tracisz nad tym kontrolę i zjadasz więcej niż zaplanowałeś. Niektóre diety obiecują, że szybko stracisz ochotę na słodycze i równie szybko zrzucisz wagę. Ale czy to prawda? Poznaj całą prawdę o cukrze i sposobach, jak zmniejszyć na niego apetyt.
Zdjęcie autorstwa juttazeisset / CC BY

9. Czy można być uzależnionym od cukru?
Niektórzy ludzie jedzą tak dużo cukru, że mogą być nawet od niego uzależnieni. Jak poznać, że uzależniłeś się od cukru? Znakiem ostrzegawczym może być to, że masz wielką ochotę na coś słodkiego, tracisz nad tym kontrolę i zjadasz więcej niż zaplanowałeś. Niektóre diety obiecują, że szybko stracisz ochotę na słodycze i równie szybko zrzucisz wagę. Ale czy to prawda? Poznaj całą prawdę o cukrze i sposobach, jak zmniejszyć na niego apetyt.

8. Mózg a cukierCukier stanowi paliwo dla każdej komórki mózgu. Mózg postrzega cukier również jako nagrodę. Jeśli często jadasz produkty bogate w cukier, mózg będzie chciał ich coraz więcej i więcej.
Zdjęcie autorstwa jarmoluk / CC BY

8. Mózg a cukier
Cukier stanowi paliwo dla każdej komórki mózgu. Mózg postrzega cukier również jako nagrodę. Jeśli często jadasz produkty bogate w cukier, mózg będzie chciał ich coraz więcej i więcej.

7. Szybkie podwyższenie poziomu cukru we krwiDlaczego śpieszysz się, jedząc słodkiego cukierka? Cukier w nim zawarty jest szybko zamieniany przez organizm w glukozę, co powoduje nagły wzrost poziomu cukru we krwi. Taki szybki proces zachodzi po zjedzeniu słodyczy, syropów czy cukru w kostkach. Proste cukry można znaleźć również w owocach, produktach mlecznych oraz warzywach, ale te zawierają błonnik oraz białka, które spowalniają proces przemiany cukru w glukozę.
Zdjęcie autorstwa Hans / CC BY

7. Szybkie podwyższenie poziomu cukru we krwi
Dlaczego śpieszysz się, jedząc słodkiego cukierka? Cukier w nim zawarty jest szybko zamieniany przez organizm w glukozę, co powoduje nagły wzrost poziomu cukru we krwi. Taki szybki proces zachodzi po zjedzeniu słodyczy, syropów czy cukru w kostkach. Proste cukry można znaleźć również w owocach, produktach mlecznych oraz warzywach, ale te zawierają błonnik oraz białka, które spowalniają proces przemiany cukru w glukozę.

6. Spadek cukru we krwiAby dostarczyć komórkom potrzebną energię, organizm musi wychwycić glukozę z krwi. W tym celu trzustka wytwarza hormon insulinę. W rezultacie poziom cukru może nagle spaść. Często prowadzi to do uczucia osłabienia. Ta nagła zmiana stężenia cukru może spowodować, że będziesz chciał sięgnąć po więcej słodyczy.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

6. Spadek cukru we krwi
Aby dostarczyć komórkom potrzebną energię, organizm musi wychwycić glukozę z krwi. W tym celu trzustka wytwarza hormon insulinę. W rezultacie poziom cukru może nagle spaść. Często prowadzi to do uczucia osłabienia. Ta nagła zmiana stężenia cukru może spowodować, że będziesz chciał sięgnąć po więcej słodyczy.

5. Dieta pozbawiona cukruNiektóre diety zalecają całkowitą rezygnację z cukrów. Oznacza to, że nie możesz jeść żadnych owoców, produktów mlecznych oraz rafinowanego zboża. Celem ma być całkowite oczyszczenie organizmu z cukru. Ale taka dieta jest zbyt drastyczna. Nawet jeśli uda ci się całkowicie zredukować cukier w diecie, po krótkim czasie wrócisz do starych przyzwyczajeń.
Zdjęcie jedzenia / Shutterstock

5. Dieta pozbawiona cukru
Niektóre diety zalecają całkowitą rezygnację z cukrów. Oznacza to, że nie możesz jeść żadnych owoców, produktów mlecznych oraz rafinowanego zboża. Celem ma być całkowite oczyszczenie organizmu z cukru. Ale taka dieta jest zbyt drastyczna. Nawet jeśli uda ci się całkowicie zredukować cukier w diecie, po krótkim czasie wrócisz do starych przyzwyczajeń.

4. Spróbuj działać powoliNie potrzebujesz jeść tyle cukru, ile myślisz. Możesz powoli przyzwyczajać organizm do produktów, które nie są tak słodkie. Każdego tygodnia spróbuj odstawić jeden słodki produkt. Zacznij od rezygnacji z poobiedniego deseru, potem stopniowo zmniejszaj ilość cukru w kawie. Powoli organizm przyzwyczai się do zmian.
Zdjęcie autorstwa la-fontaine / CC BY

4. Spróbuj działać powoli
Nie potrzebujesz jeść tyle cukru, ile myślisz. Możesz powoli przyzwyczajać organizm do produktów, które nie są tak słodkie. Każdego tygodnia spróbuj odstawić jeden słodki produkt. Zacznij od rezygnacji z poobiedniego deseru, potem stopniowo zmniejszaj ilość cukru w kawie. Powoli organizm przyzwyczai się do zmian.

3. Czym zastąpić słodycze?Nie musisz całkowicie rezygnować ze słodyczy. Zamiast nich wybierz równie smaczne suszone lub mrożone owoce. Możesz je dodawać do jogurtu lub mleka.
Zdjęcie autorstwa time anchor / CC BY

3. Czym zastąpić słodycze?
Nie musisz całkowicie rezygnować ze słodyczy. Zamiast nich wybierz równie smaczne suszone lub mrożone owoce. Możesz je dodawać do jogurtu lub mleka.

2. Malutkie kroczkiW przezwyciężeniu nałogu spożywania nadmiernej ilości cukru najlepsza jest metoda małych kroczków. Zacznij od jedzenia większej ilości warzyw i owoców. Pij więcej wody. Sprawdzaj etykiety i wybieraj te produkty, które nie zawierają dużej ilości cukru. Co tydzień zmniejszaj ilość cukru w diecie, a po kilku tygodniach zobaczysz, że wcale go nie potrzebujesz.
Zdjęcie autorstwa Zdenko Zivkovic / CC BY

2. Malutkie kroczki
W przezwyciężeniu nałogu spożywania nadmiernej ilości cukru najlepsza jest metoda małych kroczków. Zacznij od jedzenia większej ilości warzyw i owoców. Pij więcej wody. Sprawdzaj etykiety i wybieraj te produkty, które nie zawierają dużej ilości cukru. Co tydzień zmniejszaj ilość cukru w diecie, a po kilku tygodniach zobaczysz, że wcale go nie potrzebujesz.

1. Jedz pokarmy bogate w białkaBiałka powodują zmniejszenie łaknienia na produkty zawierające cukier i nie powodują tak gwałtownych zmian stężenia cukru we krwi jak węglowodany. Wysokobiałkowe produkty dłużej zalegają w żołądku, co sprawia, że czujesz się najedzony przez dłuższy czas. Jedz takie produkty jak jajka, orzechy, fasola, chudy kurczak czy niskotłuszczowy jogurt.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

1. Jedz pokarmy bogate w białka
Białka powodują zmniejszenie łaknienia na produkty zawierające cukier i nie powodują tak gwałtownych zmian stężenia cukru we krwi jak węglowodany. Wysokobiałkowe produkty dłużej zalegają w żołądku, co sprawia, że czujesz się najedzony przez dłuższy czas. Jedz takie produkty jak jajka, orzechy, fasola, chudy kurczak czy niskotłuszczowy jogurt.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Kick the Tick® Expert – zestaw do bezpiecznego usuwania kleszczy Na którym boku spać, czyli pozycje podczas spania Czujesz ból w podbrzuszu? Zobacz, co może być jego przyczyną Męczy cię bezsenność? Powodem może być… źle dobrana poduszka! Koktajle odchudzające – kiedy po nie sięgać i jakie składniki wybierać? Alergia na mleko u niemowląt – sprawdź, jak ocenić ryzyko jej wystąpienia! Nawyki żywieniowe maluszka – jak je kształtować już na etapie rozszerzania diety? Czy niedobór magnezu zagraża dziecku w łonie matki? Atopowe zapalenie skóry (AZS) Jak prawidłowo pielęgnować skórę wrażliwą? Olej z wiesiołka - zdrowie zamknięte w kapsułce Ashwaganda - cenne zioło ajuwerdyjskie Urazo TERAPIA krem z żywokostem – rehabilitacja miejsc po złamaniach Atopowe zapalenie skóry – te fakty musisz znać! Chlorofil – porcja świeżości w czystej postaci Codziennie w dobrej formie! Wieczorne wyjście z koleżankami, wizyta u kosmetyczki, fryzjera - to mission impossible młodej mamy. Witamina D – kompendium wiedzy 3 pomysły na wyraziste smokey eye na sylwestra Jak załagodzić atopowe zapalenie skóry? Jak ujędrnić skórę domowymi sposobami podczas odchudzania? Jesień - idealny moment, by pozbyć się przebarwień! Powiedz STOP przebarwieniom z NovaClear WHITEN i przywitaj wiosnę piękną skórą Na stresssss… Sanprobi Stress. Dla równowagi – probiotyki Sanprobi Stress! Nie daj się zaskoczyć przeziębieniu i grypie