Lukrecja - przydatna w odchudzaniu
LUIZA CIECHOWSKA • dawno temuPopularne we Włoszech cukierki czystej lukrecji i korzenie lukrecji do ssania i żucia dostępne są już także w naszych sklepach. Poza zwyczajowym zastosowaniem można wykorzystać ją także do różnych potraw. Jakie właściwości posiada lukrecja?
Lukrecja znana jest od czasów starożytnych. Hipokrates wspominał o lukrecji jako remedium na kaszel i ból gardła, natomiast Aleksander Wielki doceniał jej orzeźwiające działanie.
W tradycji Indii lukrecja wykorzystywana była jako składnik wielu produktów leczniczych. Silnie pobudzające napary z lukrecji w połączeniu z mlekiem i koprem włoskim lub z mlekiem, żeń-szeniem i chrzanem opisano w „Kamasutrze”.
Zarówno w książkach, jak i w codziennej praktyce chińskiej lukrecja od ponad 2500 lat zajmuje szczególne miejsce jako składnik wielu mikstur.
Nie wszystkie gatunki lukrecji mają takie same właściwości. Słodsze i skuteczniejsze są korzenie rośliny rosnącej w klimacie śródziemnomorskim, natomiast gatunki dostępne na Wschodzie są mniej efektywne i smaczne.
W Europie spożywa się ją w postaci surowego korzenia lub małych, czarnych fragmentów ekstraktu z lukrecji. Stosowana jest ona w homeopatii, w ziołolecznictwie, a także jako pomoc dla tradycyjnej medycyny.
Właściwości lukrecji:
• przeciwzapalne i ochronne dla żołądka,
• łagodzące i kojące dla dróg oddechowych,
• może podnieść ciśnienie krwi,
• przeczyszczające,
• dzięki swojemu sycącemu efektowi i orzeźwiającemu charakterowi jest dobrym sojusznikiem w dietach,
• stanowi doskonały substytut tytoniu czy papierosa. Trzymanie korzenia w ustach i w dłoni oraz intensywny smak pastylki lukrecji ułatwia rzucenie nałogu.
Lukrecja jest także wykorzystywana w kuchni, głównie pod postacią proszku. Aby ją rozdrobnić, wystarczy użyć tarki lub blendera, ewentualnie rozpuścić w małej ilości wody.
Używa się jej często do robienia lodów, ciast i ciasteczek, a także do dań głównych, do kopytek. Doskonale komponuje się z ryżem.
W 2012 roku zespół naukowców z Uniwersytetu w Würzburgu w Niemczech oraz przedstawiciele WWF odpowiedzialni za ochronę środowiska wybrali lukrecję rośliną leczniczą roku 2012 „ze względu na jej ogromne znaczenie dla dobrobytu ludzi na całym świecie”.
— Lukrecja jest wyjątkowa. Można nią szybko ukoić ból gardła i kaszel. Zioło to było używane przed wiekami przez starożytnych lekarzy greckich i egipskich w infekcjach gardła – leczyło kaszel, chrypkę i astmę – powiedział profesor Johannes Mayer, ekspert historii leczniczej i botaniki na Uniwersytecie Würzburg.
— Właściwości lecznicze lukrecji sprawiają, że jest kluczowym składnikiem niemal każdej naturalnej kuracji – podkreślała Susanne Honnef, ekspert WWF.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze