Najskuteczniesze ćwiczenia, które wykonasz z zamkniętymi oczami!
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuPodczas wykonywania ćwiczeń fizycznych w dużej mierze bazujemy na zmyśle wzroku. Jednak, gdy tylko na chwilę zamkniesz powieki, uruchamiają się zmysły słuchu i dotyku, które pomogą ci osiągnąć pełną świadomość swojego ciała i sposobu, w jaki się ono porusza. Zamknięcie oczu może również przełamać rutynę w codziennie wykonywanych ćwiczeniach i wzmóc ich intensywność, utrudniając ci utrzymanie równowagi. Zapoznaj się z trzema rodzajami ćwiczeń, które wykonasz z zamkniętymi oczyma.
Joga tylko dla odważnych
W tym rodzaju ćwiczeń wzrok odgrywa nie lada rolę – nieustannie obserwujesz ustawienie swojego ciała, dostosowując je do pozy instruktora. Na następnych zajęciach jogi zamknij oczy, a przestaniesz zastanawiać się nad tym, jak bardzo powinnaś zgiąć nogę lub jak głęboki skłon powinnaś wykonać. Twoje myśli skupią się na zsynchronizowaniu oddechu z ruchem.
Ćwiczenia jogi zacznij od wykonania Powitania Słońca z otwartymi oczyma. Następnie, tę samą sekwencję wykonaj, wyłączając zmysł wzroku. Skup całą uwagę na sposobie stawiania stóp i utrzymaniu równowagi oraz na oddechu. Zsynchronizuj wdechy i wydechy z wykonywanymi ruchami. Na początku możesz mieć problem z utrzymaniem równowagi, lecz gdy tylko opanujesz tę technikę, dostrzeżesz korzyści płynące z uprawiania jogi w domu z zamkniętymi oczyma.
Udoskonalony trening siłowy
Wiele rodzajów ćwiczeń kształtujących silne mięśnie wykonasz bez potrzeby angażowania w trening narządu wzroku. Nieważne, czy do ćwiczeń używasz ciężarków, czy piłki gimnastycznej – gdy nie obserwujesz swojego ciała, zachwianiu ulega poczucie równowagi, dzięki czemu do ćwiczenia zaangażujesz dodatkowe partie mięśni, które pomogą ci utrzymać właściwą pozycję ciała.
Trening siłowy zacznij od ćwiczeń, które wykonywałaś już tyle razu, że odtworzyłabyś je z zamkniętymi oczami. Podnoszenie ciężarków, pompki, czy przysiady świetnie nadają się na rozgrzewkę. Najpierw wykonaj 2–3 powtórzenia z otwartymi oczami, po czym kontynuuj, zamykając powieki. To najlepszy sposób na skupienie uwagi na pracy mięśni.
Dziecinnie proste skakanie na skakance
Wykonując to ćwiczenie, powtarzasz wciąż te same ruchy, dlatego bez obawy możesz zamknąć oczy. Zanim jednak stracisz skakankę z pola widzenia, wypracuj płynność ruchów. Zdziwisz się, jak medytacyjnie może nastroić cię to ćwiczenie.
Aby wykonać ćwiczenie ze skakanką, ustaw się w miejscu, gdzie nie będziesz miała możliwości zaczepienia sznurem o żaden przedmiot. Zacznij skakać z otwartymi oczyma i skoncentruj się na rytmice stóp uderzających o podłoże. Gdy uda ci się ustabilizować tempo, wykonuj na zmianę po 3 skoki z zamkniętymi i otwartymi oczyma, dopóki nie stwierdzisz, że jesteś gotowa na dłuższą serię bez patrzenia. Jeżeli w tym ćwiczeniu poczujesz się pewnie, możesz stopniowo zwiększać tempo skoków.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze