Bez jo-jo! Jak utrzymać efekty odchudzania?
JADWIGA OLCZAK • dawno temuOdchudzanie wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Mimo to decydujemy się na drakońskie diety, aby spełnić swoje marzenie o idealnej sylwetce. Zrzucenie zbędnych kilogramów nie gwarantuje jednak utrzymania wagi na zawsze. Niestety, często tygodnie ciężkiej pracy, wysiłku, odmawiania sobie ulubionych przysmaków idą na marne, gdyż wracamy do starych nawyków żywieniowych. Jak zachować zgrabną figurę na dłużej?
Zwykle decyzję o stosowaniu diety podejmujemy wiosną, aby osiągnąć upragniony efekt przed wakacjami. Zdarza się jednak, że kilogramy wracają i po letnim wypoczynku wyglądamy jak dawniej. Wakacyjna atmosfera, relaks na plaży sprawiają, że zapominamy o niedawnych trudach i na nowo chcemy cieszyć się życiem. Chętnie smakujemy nowe potrawy, wypijamy egzotyczne drinki bez ograniczeń ilościowych i czasowych. Wszak wakacje są tylko raz w roku. Po powrocie ze strachem w oczach sięgamy po wagę i okazuje się, że spodnie niestety nie zbiegły się w praniu, a po prosty stały się za ciasne. Pojawia się tzw. efekt jo-jo, na który wpływa wiele czynników. Warto o nich pamiętać, jeżeli zależy nam na utrzymaniu smukłej sylwetki.
Zdaniem dietetyków efekt jo-jo jest wynikiem źle dobranej diety.
— Głodówki, diety o zbyt niskiej kaloryczności, źle zbilansowane lub mało urozmaicone, a także niewłaściwe nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej bardzo szybko prowadzą do powrotu zbędnych kilogramów. Ponadto na duże wahania wagi narażone są osoby, u których nastąpił znaczny spadek masy ciała w krótkim czasie. – mówi Zofia Urbańczyk, dietetyk z Naturhouse.
Aby zapobiec ponownemu przybieraniu na wadze, przede wszystkim należy pamiętać o zbilansowanej i urozmaiconej diecie, która gwarantuje skuteczność w procesie odchudzania i zauważalne efekty.
Poza tym każda dieta odchudzająca powinna być dobrana do indywidualnych predyspozycji organizmu — wieku, stanu zdrowia, stylu życia oraz wykonywanego zawodu. Nieoceniona jest tu fachowa pomoc dietetyka, który opracuje właściwy plan żywieniowy oraz nauczy prawidłowych zasad odżywiania. Dzięki temu rezultaty diety uda się zachować, a efekt jo-jo nie będzie zagrażał. Bardzo ważne jest jednak regularne spożywanie posiłków 4–5 razy dziennie. Częstym błędem wielu osób jest objadanie się wieczorem kosztem śniadań, a nawet obiadów. Poza tym w menu należy na stałe uwzględnić ciemne pieczywo, kaszę, chude mięso, ryby, chude przetwory mleczne oraz warzywa i owoce. Codzienne wypijanie co najmniej 1,5 litra wody mineralnej ma także ogromne znaczenie. Stosowanie się do tych zasad pomoże uniknąć głodu i powstrzyma nas od podjadania między posiłkami, co jest częstym powodem przybierania na wadze.
Kończąc kurację odchudzającą, należy powoli wprowadzać nowe potrawy, gdyż zbyt szybki powrót do starych nawyków gwarantuje przyrost wagi.
— Proces stabilizacji może przebiegać nawet kilka miesięcy (mniej więcej tyle ile sama kuracja odchudzająca), w zależności od reakcji organizmu. Ważne, aby w tym okresie systematycznie podnosić ilość kalorii (50–100 kcal co tydzień), nie rezygnując jednocześnie z zasad, jakimi kierowaliśmy się w trakcie diety. – podkreśla dietetyk z Naturhouse.
Zrzucenie zbędnych kilogramów jest bardzo trudne, trudniejsze okazuje się jednak utrzymanie stałej wagi. Ogromne znaczenie ma tu aktywność fizyczna. Uprawianie sportu oraz odpowiednie nawyki żywieniowe są gwarancją sukcesu w walce o zgrabną figurę. Pomyśl o tym, zanim sięgniesz po kolejne ciastko podczas oglądania telewizji.
Źródło: informacja prasowa Kamila Paliwoda
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze