Jak dbać o skórę twarzy
BEATKA • dawno temuZima to pora roku wymagająca szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Pielęgnacja cery zimą nie należy do najłatwiejszych. Mroźne powietrze, śnieg i wiatr powodują liczne odmrożenia, pękanie naczynek i przesuszenie skóry. Cera przeżywa coś na kształt szoku termicznego. W tym czasie należy zadbać o nawilżanie skóry, a także o jej zabezpieczenie przed niskimi temperaturami. Dzięki temu unikniemy zaczerwienień, podrażnień i pieczenia skóry twarzy. Jak chronić skórę zimą?
Suche powietrze w mieszkaniu
Skóra na twarzy jest wystawiona na nieustanne czynniki niszczące. Latem jest promieniowanie słoneczne, a zimą mrozy. Ponieważ nasza cera jest non stop odsłonięta i wystawiona na pokaz, musimy bardzo uważnie o nią zadbać. Jak dbać o skórę? Warto sobie uświadomić, co jest najbardziej dla niej niszczące. Chodzi mianowicie o szok termiczny. W mieszkaniach zapewne są odkręcone kaloryfery. Grzanie całą noc powoduje, że powietrze jest bardzo ciepłe i suche. A rano, po wyjściu z ciepłego mieszkania, skóra twarzy narażona jest na działanie mrozów. Nic więc dziwnego, że skóra jest podrażniona, zaczerwieniona i piekąca. Co zrobić dla pielęgnacji skóry?
Jak uniknąć szoku termicznego? Należy się zastanowić, czy kaloryfery w mieszkaniu są nastawione na odpowiednią temperaturę. Jeżeli trochę zmniejszymy grzanie, to na pewno będzie z korzyścią i dla naszej skóry, i dla naszego portfela. Rano warto unikać bliskiego kontaktu twarzy z przedmiotami wydzielającymi ciepło, nie podchodźmy zbyt blisko do kaloryfera lub grzejnika. Możemy przewietrzyć rano mieszkanie. Przy kaloryferach można postawić nawilżacze powierza. W ten sposób skóra stopniowo przyzwyczai się do niższej temperatury. Czynnikiem najbardziej szkodzącym naszej skórze nie jest mróz, ale suche i ciepłe powietrze.
Pielęgnacja skóry twarzy
Żeby odpowiednio pielęgnować naszą cerę, należy o nią zadbać nie tylko od zewnątrz. Jakie witaminy dla skóry są ważne? Dieta dla urody musi być bogata w witaminę C. Jaki wpływ na nasz organizm ma witamina C? Spowalnia procesy starzenia, pomaga skórze szybciej się zregenerować, wzmacnia naczynia krwionośne, zapobiega ich pękaniu, wpływa korzystnie na zęby, kości, włosy i paznokcie, współuczestniczy w produkcji kolagenu, który umożliwia skórze zachowanie jędrności i elastyczności, chroni przed szkodliwymi skutkami promieniowania słonecznego (które jest obecne także zimą). Witamina C musi być dostarczana w diecie, gdyż organizm nie jest w stanie sam ją sobie wytworzyć. Zalecana codzienna dawka witaminy C to 60 mg. Witamina C nie jest magazynowana w organizmie, jej nadmiar jest usuwany z moczem.
Źródła witaminy C to: owoce róży (pij codziennie herbatkę z owoców róży), papryczka chili zielona, nać pietruszki, czarna pietruszka, papryka, koperek zielony, brukselka, jarmuż, truskawki, poziomki, szczypiorek, szpinak, czerwona porzeczka, kapusta czerwona, kapusta biała, kalafior, pomarańcze, cytryna, czosnek, maliny itd. Produkty zostały wymienione w kolejności od największej ilości zawartości witaminy, do mniejszej.
Codzienna pielęgnacja twarzy ma duże znaczenie. Zamiast podrażniającego mydła, używaj toniku i mleczka. Jeżeli musisz umyć twarz wodą, wybierz specjalne żele. Raz, dwa razy w tygodniu zrób dokładny peeling twarzy. Przed wykonaniem makijażu nie zapomnij o tłustym kremie zimowym. Następnie nanieś na twarz fluid i puder sypki. Tego typu makijaż przykrywa skórę i ją dodatkowo chroni. Pamiętaj też o pielęgnacji skóry wokół oczu i pielęgnacji ust.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze