Typy charakterologiczne
KAROLINA • dawno temu • 3 komentarzeNieraz spotkałaś się z określeniem, że dane osoby idealnie się dobrały lub też świetnie do siebie pasują. Zastanawiałaś się kiedykolwiek, dlaczego tak się dzieje? Każdy z nas charakteryzuje się zbiorem zachowań, cech osobowości. Zobacz, jak we współczesnej psychologii klasyfikuje się typy osobowości człowieka.
Charaktery ludzkie
Już w starożytnej Grecji pojawiło się zainteresowanie osobowością człowieka. Hipokrates uważany za ojca medycyny starał się usystematyzować swoje obserwacje i sformułował pierwsze typy osobowości. Podstawę stworzonego podziału stanowiły spostrzeżenia dotyczące różnych cech charakteru przejawiające się w uosobieniu, sposobie bycia i zachowania. Zauważył on, że całemu gatunkowi ludzkiemu odpowiadają pewne zróżnicowane style postępowania. Jednych cechuje duża otwartość, podczas gdy inni są zamknięci w sobie i nie lubią znajdować się w centrum uwagi. Dzieło zapoczątkowane przez Hipokratesa jest kontynuowane przez jego następców do dziś. Z czasem narodziła się dyscyplina nauki specjalizująca się w badaniu typów osobowości człowieka, określana mianem charakterologii. Z wykorzystaniem wcześniejszych dokonań, zdefiniowane zostały różne zespoły cech psychicznych, jakie można wyodrębnić z całej masy charakterów ludzkich. Często z uwagi na różne kryteria podejmowanych podziałów, znacznie się one między sobą różnią. Najbardziej jednak rozpowszechniona jest jednak klasyfikacja Hipokratesa, dlatego też poniżej zaprezentowane zostaną zdefiniowane przez niego typy osobowości: choleryk, flegmatyk, sangwinik oraz melancholik.
Cztery typy osobowości
Pierwszy z nich cechuje się przede wszystkim dużą energicznością i towarzyszącym mu w działaniu optymizmem. To tzw. urodzony przywódca, co przejawia się w tym, że lubi decydować nie tylko za siebie, ale i za innych. Poza tym posiada łatwość w podejmowaniu decyzji i jest zdecydowany. Przypisać można mu także samowystarczalność i skłonność do dominacji. Osoby, które nie są do niego podobne, uważa natomiast za słabe (podobnie jak przyznanie się do popełnionego błędu).
Cechy flegmatyka są inne. To zupełne przeciwieństwo choleryka zdrowszego optymisty. Flegmatyk to pesymista, a jego głównym przymiotem jest powściągliwość. Nie ujawnia swoich emocji, unika sytuacji konfliktowych i nie łatwo przychodzi mu powiedzenie: „nie”. Poza tym jest zamknięty w sobie i nieśmiały.
Główne cechy melancholika to refleksyjność i trudna do pokonania perfekcja. Jego charakter jest pełen skrajności. Z jednej strony ciężko przeżywa swoje niepowodzenia, z drugiej doniośle traktuje odnoszone sukcesy. Poza tym posiada niską samoocenę i jest wobec siebie oraz innych bardzo krytyczny. Dąży do perfekcji, zatem jego działanie jest szczegółowo przemyślane.
Ostatnim typem osobowości jest towarzyski sangwinik. Jeżeli znana ci osoba jest charyzmatyczna, ma dar przyciągania do siebie ludzi i jest bezpośrednia, możesz określić ją mianem sangwinika. To typ charakteru cechujący się entuzjastycznym podejściem do życia, otwartością i brakiem umiejętności powstrzymywania swoich emocji.
Należy dodać, że wskazane przez Hipokratesa zespoły cech osobowości zazwyczaj ulegają wymieszaniu. Więcej wśród nas występuje flegmatyków z elementami sangwinika niż samych flegmatyków. Dlatego też, przy identyfikacji własnego charakteru i odpowiedzi na pytanie: jaką mam osobowość, należy zachować pewien dystans i rozwagę.
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze