Dowiedz się, jakie produkty wspomagają koncentrację

10. Żeń-szeń, ryba, jagody czy kofeina?Jeśli wierzyć szumowi wokół jedzenia i suplementów diety, okazuje się, że mogą one zdziałać wszystko – od poprawienia koncentracji, po wspomaganie pamięci i innych funkcji mózgu. Jednak czy tak naprawdę działają? Nie można zaprzeczyć temu, że z czasem nasze ciało starzeje się. Istnieje możliwość polepszenia naszych szans na zachowanie zdrowego mózgu, jeśli dodamy niektóre pokarmy i napoje do naszej diety.
Zdjęcie rośliny / Shutterstock

10. Żeń-szeń, ryba, jagody czy kofeina?
Jeśli wierzyć szumowi wokół jedzenia i suplementów diety, okazuje się, że mogą one zdziałać wszystko – od poprawienia koncentracji, po wspomaganie pamięci i innych funkcji mózgu. Jednak czy tak naprawdę działają? Nie można zaprzeczyć temu, że z czasem nasze ciało starzeje się. Istnieje możliwość polepszenia naszych szans na zachowanie zdrowego mózgu, jeśli dodamy niektóre pokarmy i napoje do naszej diety.

9. KofeinaNie ma magicznego napoju, który zwiększy IQ, ale niektóre substancje, jak kofeina, mogą dodać energii i wspomóc koncentrację. Kawa, czekolada, napoje energetyczne i inne produkty zawierające kofeinę obudzą organizm, ale tylko na krótki czas. Pamiętaj, że więcej to mniej: jeśli przesadzisz z kofeiną, spowoduje ona roztrzęsienie.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

9. Kofeina
Nie ma magicznego napoju, który zwiększy IQ, ale niektóre substancje, jak kofeina, mogą dodać energii i wspomóc koncentrację. Kawa, czekolada, napoje energetyczne i inne produkty zawierające kofeinę obudzą organizm, ale tylko na krótki czas. Pamiętaj, że więcej to mniej: jeśli przesadzisz z kofeiną, spowoduje ona roztrzęsienie.

8. Cukier pobudzaCukier to preferowane źródło energii dla mózgu, ale nie cukier stołowy tylko glukoza, którą organizm uzyskuje ze spożywanych cukrów i węglowodanów. Dlatego słodkie napoje mają działanie krótkotrwałe we wspomaganiu pamięci i procesów myślenia. Zbyt dużo cukru może zaszkodzić, więc uważaj na niego, tak aby nie przybrać na wadze.
Zdjęcie autorstwa LoggaWiggler / CC BY

8. Cukier pobudza
Cukier to preferowane źródło energii dla mózgu, ale nie cukier stołowy tylko glukoza, którą organizm uzyskuje ze spożywanych cukrów i węglowodanów. Dlatego słodkie napoje mają działanie krótkotrwałe we wspomaganiu pamięci i procesów myślenia. Zbyt dużo cukru może zaszkodzić, więc uważaj na niego, tak aby nie przybrać na wadze.

7. Jedz śniadanie, aby pobudzić mózgCzęsto pomijasz śniadanie? Badania pokazały, że śniadanie polepsza pamięć krótkotrwałą i zdolność skupienia się. Studenci, którzy jedzą śniadanie lepiej sobie radzą od niejadków. Pokarmy, które są najlepsze na śniadanie to bogate w błonnik produkty pełnoziarniste, nabiał i owoce. Uważaj tylko, aby się nie przejeść, ponieważ wysokokaloryczne śniadanie może utrudniać koncentrację.
Zdjęcie autorstwa AllAnd / CC BY

7. Jedz śniadanie, aby pobudzić mózg
Często pomijasz śniadanie? Badania pokazały, że śniadanie polepsza pamięć krótkotrwałą i zdolność skupienia się. Studenci, którzy jedzą śniadanie lepiej sobie radzą od niejadków. Pokarmy, które są najlepsze na śniadanie to bogate w błonnik produkty pełnoziarniste, nabiał i owoce. Uważaj tylko, aby się nie przejeść, ponieważ wysokokaloryczne śniadanie może utrudniać koncentrację.

6. Ryba jest ważna dla mózguŹródło białka powiązywane z polepszeniem sprawności umysłowej to ryby – zawierające kwasy tłuszczowe omega-3, które są kluczowe dla zdrowia mózgu. Dieta bogata w te kwasy obniża ryzyko demencji i udaru. Co więcej, odgrywają one ważną rolę we wspomaganiu pamięci, zwłaszcza w wieku starszym. Aby mózg i serce były zdrowe, jedz 2 porcje ryby w tygodniu.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

6. Ryba jest ważna dla mózgu
Źródło białka powiązywane z polepszeniem sprawności umysłowej to ryby – zawierające kwasy tłuszczowe omega-3, które są kluczowe dla zdrowia mózgu. Dieta bogata w te kwasy obniża ryzyko demencji i udaru. Co więcej, odgrywają one ważną rolę we wspomaganiu pamięci, zwłaszcza w wieku starszym. Aby mózg i serce były zdrowe, jedz 2 porcje ryby w tygodniu.

5. Dzienna dawka orzechów i czekoladyOrzechy i nasiona to dobre źródło antyoksydantu witaminy E, która wpływa korzystnie na zachowanie zdolności umysłowej z wiekiem. Ciemna czekolada również ma potężne ilości antyoksydantów i zawiera kofeinę, która wspomaga koncentrację. Spożywaj około 30 gramów ciemnej czekolady i orzechów dziennie, aby dostarczyć organizmowi te składniki bez nadmiaru kalorii, tłuszczu i cukru.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

5. Dzienna dawka orzechów i czekolady
Orzechy i nasiona to dobre źródło antyoksydantu witaminy E, która wpływa korzystnie na zachowanie zdolności umysłowej z wiekiem. Ciemna czekolada również ma potężne ilości antyoksydantów i zawiera kofeinę, która wspomaga koncentrację. Spożywaj około 30 gramów ciemnej czekolady i orzechów dziennie, aby dostarczyć organizmowi te składniki bez nadmiaru kalorii, tłuszczu i cukru.

4. Awokado i pełne ziarnoKażdy organ w ciele zależny jest od krążenia, a szczególnie serce i mózg. Dieta bogata w pełne ziarno i owoce, np. awokado, obniży ryzyko chorób serca i zły cholesterol. W taki sposób wzmacniany jest przepływ krwi, również do mózgu. Pełne ziarno, np. popcorn lub pełnoziarnista pszenica, dostarcza błonnika i witamin, ale jednak to awokado zawiera dobre tłuszcze, które pomagają w zachowaniu zdrowia układu krążenia.
Zdjęcie autorstwa Picdream / CC BY

4. Awokado i pełne ziarno
Każdy organ w ciele zależny jest od krążenia, a szczególnie serce i mózg. Dieta bogata w pełne ziarno i owoce, np. awokado, obniży ryzyko chorób serca i zły cholesterol. W taki sposób wzmacniany jest przepływ krwi, również do mózgu. Pełne ziarno, np. popcorn lub pełnoziarnista pszenica, dostarcza błonnika i witamin, ale jednak to awokado zawiera dobre tłuszcze, które pomagają w zachowaniu zdrowia układu krążenia.

3. JagodyBadania pokazały, że jagody pomagają chronić mózg przed szkodami wyrządzanymi przez wolne rodniki oraz łagodzą efekty chorób wieku starczego, takich jak choroba Alzheimera lub demencja. Badania wykazały również, że dieta bogata w jagody wspomaga uczenie się.
Zdjęcie autorstwa THOR / CC BY

3. Jagody
Badania pokazały, że jagody pomagają chronić mózg przed szkodami wyrządzanymi przez wolne rodniki oraz łagodzą efekty chorób wieku starczego, takich jak choroba Alzheimera lub demencja. Badania wykazały również, że dieta bogata w jagody wspomaga uczenie się.

2. Zalety zdrowej dietyBrzmi to banalnie, jednak to prawda: jeśli w diecie brakuje ważnych składników odżywczych, może to pogarszać koncentrację. Zbyt duże lub zbyt małe porcje mają znaczenie: duży obiad wywoła uczucie zmęczenia, a zbyt mała ilość kalorii skutkuje rozpraszającymi atakami głodu. Aby zachować dobre zdrowie mózgu, ważna jest więc zbilansowana dieta.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

2. Zalety zdrowej diety
Brzmi to banalnie, jednak to prawda: jeśli w diecie brakuje ważnych składników odżywczych, może to pogarszać koncentrację. Zbyt duże lub zbyt małe porcje mają znaczenie: duży obiad wywoła uczucie zmęczenia, a zbyt mała ilość kalorii skutkuje rozpraszającymi atakami głodu. Aby zachować dobre zdrowie mózgu, ważna jest więc zbilansowana dieta.

1. Przygotuj się na ważny dzieńChcesz poprawić zdolność koncentracji? Rozpocznij dzień sokiem owocowym 100%, pełnoziarnistym chlebem z łososiem i filiżanką kawy. Oprócz zdrowego odżywiania eksperci doradzają:
Zdjęcie jedzenia / Shutterstock

1. Przygotuj się na ważny dzień
Chcesz poprawić zdolność koncentracji? Rozpocznij dzień sokiem owocowym 100%, pełnoziarnistym chlebem z łososiem i filiżanką kawy. Oprócz zdrowego odżywiania eksperci doradzają:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Pomysły na sylwestra Skuteczna depilacja Mamo, skąd się wziąłem? Dziwne rzeczy, jakie mogą się przytrafić podczas uprawiania sportu Wzdrygasz się na samą myśl o zdrowym odżywianiu? Możesz to zmienić w prosty sposób! Maluch uczy się pływać 10 wyjątkowych zalet małżeństwa Badacze alarmują – alkohol może zaszkodzić twoim okolicom intymnym! Afrykańskie rytmy na początek wiosny Jak często robić badania profilaktyczne? Zespół policystycznych jajników (PCOS) Cierpisz na NTM? – nie rezygnuj ze współżycia!

Popularne w tym tygodniu:

Jubileuszowa Gala projektu "Różowy Patrol powered by Gliss" z udziałem ekspertówMATERIAŁ PROMOCYJNY