Zespół złamanego serca
ALICJA • dawno temuZespół złamanego serca (ang. broken heart syndrome) to nazwa, która wbrew pozorom nie odnosi się do "złamanego serca" po rozpadzie związku, ale do poważnej choroby serca. Jej objawy początkowo przypominają zawał, ponieważ w obu przypadkach dochodzi do zwolnienia akcji serca. Syndrom złamanego serca nie jest do końca zbadaną i dobrze opisaną chorobą, a za jej przyczynę uważa się silne napięcie emocjonalne, jakie pojawia się np. po śmierci bliskiej osoby.
Syndrom złamanego serca
Zespół złamanego serca (ang. broken heart syndrome) ma w języku medycyny kilka określeń: zespół takotsubo, kardiomiopatia stresowa, kardiomiopatia indukowana stresem, zespół balotującego koniuszka. To bardzo rzadka jednostka chorobowa, która została rozpoznana i opisana dopiero kilkanaście lat temu. Po raz pierwszy dokonano tego w Japonii, stąd też japońsko brzmiąca nazwa zespół takotsubo i pochodzi od naczyń na ośmiornice z wąską szyjką i szerokim dnem (tako-tsubo) zakładanych w wodach morskich. Syndrom złamanego serca to rzadka niewydolność serca, która nie jest spowodowana czynnikami miażdżycowymi. Choroba przypomina ostry zespół wieńcowy, ale jej przyczyna nie została dokładnie poznana i opisana. Naukowcy sądzą jednak, że ma związek z bardzo silnym, niemożliwym do opanowania stresem bądź załamaniem emocjonalnym, które bardzo często jest związane z utratą bliskiej osoby. Syndrom złamanego serca to choroba, która występuje u kobiet po 60. i 70. roku życia. Jej objawami są następujące czynniki:
- ostry ból w klatce piersiowej;
- symptomy obrzęku płuc;
- rozpoznanie wstrząsu kardiogennego;
- zatrzymanie krążenia związane z migotaniem komór.
Zespół złamanego serca to przykład tego, jak silny stres wpływa na zdrowie, i jakie zmiany powoduje w naszym organizmie. Na szczęście w przypadku tej choroby rokowania są dobre, a pełny powrót do zdrowia jest możliwy. Przywrócenie prawidłowej akcji serca następuje w ciągu 2–3 tygodni.
Zespół takotsubo a zawał serca
Wstępne rozpoznanie syndromu złamanego serca bywa kojarzone z zawałem serca, ponieważ w obu chorobach pojawia się osłabienie akcji serca, które przypomina martwicę wynikającą z niedokrwienia podczas zawału. Różnica między zawałem a syndromem złamanego serca polega na tym, że w czasie tej drugiej dolegliwości nie do dochodzi do zatrzymywania się skrzepów blokujących przepływ krwi. Zwolnienie pracy serca następuje pod wpływem hormonu stresu. Naukowcy zwrócili uwagę, że kardiomiopatia indukowana stresem jest w 70% wynikiem silnego wstrząsu emocjonalnego. W trakcie zespołu dochodzi do osłabienia lub całkowitego zatrzymania pracy serca, które na szczęście szybko ustępuje. Wszystkie osoby, u których do tej pory rozpoznano tę niewydolność serca, przeżyły atak i w pełni wyzdrowiały.
Nie bez powodu mówi się, że związki dobrze wpływają na zdrowie człowieka. Naukowcy na stwierdzili, że np. żonaci mężczyźni żyją dłużej, a małżeństwo pomaga na raka. Może brzmieć to zabawnie, ale rzeczywistość pokazuje, że udany związek ma wpływ na stan organizmu. Nie może zatem dziwić, że np. rozwód odbija się na zdrowiu, a poważna choroba serca pojawia się jako efekt utraty bliskiej osoby, z którą spędziło się całe życie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze