Brodawki zwykłe i podeszwowe
OLGA CHOJNACKA • dawno temuBrodawki - szarawe grudki o szorstkiej powierzchni są niezłośliwymi naroślami skórnymi, które występują pojedynczo lub w dużych grupach. Pojawiają się na skórze, najczęściej jest to grzbietowa powierzchnia dłoni, palców oraz podeszwy stóp, i mogą osiągać różną wielkość. Wszystkie odmiany brodawek są wywołane wirusem HPV. Statystycznie 75% społeczeństwa w jakimś okresie życia cierpi na brodawki. Są one drugą po trądziku najczęstszą chorobą skórną.
Brodawki — szarawe grudki o szorstkiej powierzchni są niezłośliwymi naroślami skórnymi, które występują pojedynczo lub w dużych grupach. Pojawiają się na skórze, najczęściej jest to grzbietowa powierzchnia dłoni, palców oraz podeszwy stóp,i mogą osiągać różną wielkość. Wszystkie odmiany brodawek są wywołane wirusem HPV. Znanych jest pięć typów wirusów odpowiedzialnych za powstawanie klasycznych brodawek. Statystycznie 75% społeczeństwa w jakimś okresie życia cierpi na brodawki. Są one drugą po trądziku najczęstszą chorobą skórną.
Objawy:
pojawienie się jednej lub kilku szarych narośli,zaczerwienienia wokół narośli,czasami swędzenie i ból.
Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia?
unikaj stresu,zdrowo się odżywiaj,nie dotykaj brodawek, gdyż wystarczy drobne podrażnienie skóry, aby brodawki przeniosły się w nowe miejsce,staraj się często zmieniać obuwie i dbaj o to , aby stopy były suche,na basenie, w przebieralni itp. zawsze noś klapki,unikaj kontaktu z zarażonym miejscem lub z osobami cierpiącymi na tę przypadłość,jeżeli dojdzie do skaleczenia naskórka, posmaruj ranę kremem z antybiotykiem.
Brodawki czasem ustępują samoistnie (zwykle w ciągu 2 lat), ale lubią pojawiać się ponownie. O sposobie leczenia powinien decydować lekarz. Jeżeli jednak ktoś chce spróbować domowych sposobów walki z brodawkami, powinien pamiętać, aby nie szkodzić sobie samemu i aby nie stosować od razu radykalnych środków.
A oto kilka z nich: (dotyczą one brodawek zwykłych i podeszwowych):
stosowanie witaminy A- wyciskanie zawartości kapsułki na brodawkę i wcieranie jej (długotrwałe doustne przyjmowanie witaminy może być szkodliwe), brodawki młodzieńcze mogą zniknąć w ciągu miesiąca, podeszwowe po pięciu miesiącach, a nawet dłużej,pokrywanie brodawki roztartą w wodzie witaminą C (na skuteczność tej metody nie ma potwierdzenia w badaniach naukowych, ale istnieją dowody, że kwasowość witaminy C niszczy wirusy wywołujące brodawki), ale tylko bezpośrednio na brodawkę, gdyż witamina może podrażniać skórę,dbanie o higienę stóp w wypadku brodawek podeszwowych (częste, nawet trzykrotne w ciągu dnia zmienianie skarpetek, stosowanie wysuszającej zasypki do stóp, nawet 10 razy dziennie),nakładanie na podrażnioną brodawkę dowolnego opatrunku z plastrem i pozostawienie go na tydzień (zmienić plaster za każdym razem, gdy się zbrudzi), efekty mogą być zauważalne po około 3 tygodniach,stosowanie okładów z oleju rycynowego (2 razy dziennie) lub z oleju rycynowego i sody oczyszczonej (kilka razy dziennie, zabezpieczenie posmarowanej części skóry bandażem),stosowanie preparatów salicylowych (wymagana tu jest duża ostrożność, a chorzy na cukrzycę i zaburzenia krążenia w ogóle nie powinni ich stosować), jeżeli po 2 tygodniach nie ma rezultatów, należy zgłosić się do lekarza,pokrywanie brodawki plastrem z kwasem salicylowym (plaster powinien być mały, aby nie powodować podrażnienia skóry wokół brodawki, którą dodatkowo należy posmarować wazeliną) oraz maścią po wcześniejszym namoczeniu brodawki w letniej wodzie, co ułatwia wchłanianie leku (po około 10 minutach namaczania osuszamy skórę, nakładamy maść i bandażujemy,trzymanie rąk w wodzie deszczowej lub wodzie ze stopionego śniegu tak długo, aż brodawki rozmiękną, a następnie wcieranie w nie soku wyciśniętego z żywego, zielonego glistnika, czyli jaskółczego ziela (metoda skuteczna według O. Andrzeja Czesława Klimuszki).
Metody nie potwierdzone naukowo:
doustne przyjmowanie czosnku,nacieranie brodawki kredą lub surowym ziemniakiem,przyklejanie do brodawki podeszwowej wewnętrznej skórki od banana,nakładanie na brodawkę olejku goździkowego, soku z aloesu, wilczomlecza, mlecznego soku z niedojrzałych fig, olejowego roztworu witaminy E,wcieranie w brodawkę płynu przygotowanego z plasterka cytryny namoczonej w sfermentowanym soku jabłkowym z dodatkiem szczypty soli (gotowe po 2 tygodniach).
Uwaga:
Jeżeli masz obniżoną odporność, cukrzycę i złe krążenie w nogach, nie usuwaj brodawek bez konsultacji z lekarzem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze