6 prostych sposobów na pozbycie się brodawek
10. Czym sÄ… brodawki?
Brodawki, zwane również kurzajkami, to grudkowe zmiany skórne nieobjęte stanem zapalnym. Zmiany te dotykają zarówno dorosłych, jak i dzieci. Na ich występowanie szczególnie narażone są osoby o obniżonej odporności immunologicznej.
9. Przyczyny kurzajek
Czynnikiem odpowiedzialnym za pojawienie się kurzajek jest wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Szacuje się, że mniej więcej 10% populacji jest nosicielami tego wirusa.
8. Lokalizacja brodawek
Brodawki najczęściej tworzą się w obrębie skóry dłoni oraz stóp. U niektórych osób mogą one również powstawać na linii zadrapania – jest to tzw. objaw Koebnera. Niekiedy zmiany mogą występować także w okolicy narządów intymnych.
7. Czy brodawki są groźne dla zdrowia?
Brodawki raczej nie stanowią zagrożenia dla stanu zdrowia. Niemniej jednak, nieleczone mogą prowadzić do łagodnych komplikacji zdrowotnych. Poza tym, zmiany te odbierają skórze piękno i nieskazitelność – z tego względu po ich wystąpieniu warto podjąć działania mające na celu ich redukcję. Zastanawiasz się jakie?
6. Produkty z kwasem salicylowym
Wiele preparatów aptecznych opiera się na działaniu kwasu salicylowego. Składnik ten działa silnie keratolitycznie, czyli mocno złuszcza obumarłe komórki naskórka. Punktowa aplikacja na brodawkę preparatu z kwasem salicylowym z czasem prowadzi do jej zbielenia i odpadnięcia.
5. Witamina A
Witamina A to substancja wykazująca właściwości keratolityczne, która może przyśpieszyć proces redukcji kurzajek. Wystarczy wycisnąć i wetrzeć bezpośrednio w brodawkę zawartość kapsułki z witaminą A. Procedurę tę należy powtarzać każdego dnia, aż do momentu redukcji kurzajek.
4. Sok z aloesu
Pocieranie kurzajek świeżym sokiem pochodzącym z liścia aloesu to kolejny, naturalny sposób redukcji tych zmian. Zawarte w składzie aloesu kwasy powodują stopniowe złuszczanie kurzajki.
3. Skórka od banana
Jednym z babcinych sposobów na przyśpieszenie redukcji brodawek jest potarcie wewnętrzną stroną skóry od banana obszaru ciała objętego zmianami chorobowymi. Niektórzy zalecają również jej przyklejenie na skórę dotkniętą brodawkami na czas całej nocy.
2. Ziemniak
Jeden z naturalnych sposobów na kurzajki polega na pocieraniu skóry zmienionej chorobowo przy użyciu świeżo ściętego plasterka ziemniaka. Metoda ta często była również wykorzystywana w leczeniu grzybicy skóry.
1. Czosnek
Czosnek to produkt spożywczy, który wzmacnia system immunologiczny organizmu. Regularne spożywanie tej rośliny może zmniejszyć ryzyko wystąpienia kurzajek. Plasterek czosnku można również stosować miejscowo na chorobowo zmienioną skórę. Po kilku dniach czosnkowej kuracji dochodzi do złuszczenia brodawki.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze