Ból sutka
OLGA CHOJNACKA • dawno temuSą dni, kiedy nasze piersi są nabrzmiałe i wydaje nam się, że nagle stały się bardzo ciężkie. Każdy ucisk, niewygodna pozycja podczas snu czy szybkie zbieganie ze schodów wywołuje ból. Przyczyny są różne. Może to być objaw ciąży lub oznaka zbliżającej się miesiączki, ale także zmiany guzkowe. Silnego i długotrwałego bólu nie należy lekceważyć i niezwłocznie udać się do lekarza.
Co zrobić, aby uniknąć bólu sutków?
Pamiętaj o właściwej diecie pozbawionej nadmiaru tłuszczów, ale bogatej we włókna — pełnoziarnisty chleb, warzywa. Odpowiednia dieta powoduje, że organizm wydala więcej estrogenu, co wiąże się z mniejszą stymulacją hormonalną sutków.
Staraj się dbać o odpowiednią wagę, gdyż u kobiet szczupłych ból jest mniejszy, a guzki pojawiają się rzadziej.
Spożywaj pokarmy bogate w witaminy C i B oraz w wapń i magnez.
Ogranicz jedzenie margaryny oraz utwardzonych tłuszczów.
Zrezygnuj z picia kawy, gazowanych napojów zawierających kofeinę, herbaty, czekolady oraz z jedzenia czekoladowych lodów. Mimo że nie ma jednoznacznych dowodów potwierdzających tę tezę, dr Thomas J. Smith z ośrodka Chorób Gruczołów Piersiowych w Centrum Medycznym Nowej Anglii w Bostonie twierdzi, że u kobiet z nienowotworowymi zmianami w sutkach doszło do zauważalnej poprawy zdrowia właśnie po rezygnacji z kofeiny w różnych postaciach.
Na tydzień przed miesiączką unikaj słonych potraw.
Zrezygnuj z przyjmowania leków moczopędnych, gdyż przynoszą tylko chwilową poprawę.
Nie denerwuj się, gdyż stres i negatywne emocje są czasem przyczyną bólu piersi.
Sposoby na bolące piersi:
zimne okłady lub ciepłe kompresy, ciepły prysznic, ogrzewanie termoforem czy poduszką elektryczną, a czasem naprzemienne stosowanie obydwu metod,okłady ze schłodzonych i roztłuczonych liści ekologicznej kapusty, które należy przyłożyć do bolących piersi na pół godziny i przykryć folią (działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne),okłady z rumianku przy stanie zapalnym piersi,okłady z oleju rycynowego tłoczonego na zimno. Należy położyć na pierś nasączony olejem kawałek flaneli, nakryć folią i ogrzać poduszką elektryczną. Pozostawić na godzinę, powtarzać zabieg prze kilka dni,napar z liści malin, korzenia mniszka pospolitego,olej z wiesiołka dwuletniego (3 gramy dziennie),spożywanie skrzypu polnego, lubczyku, a także natki pietruszki,delikatny masaż piersi lub namydlenie ich oraz masowanie okrężnymi ruchami palców, uciskanie sutków dłońmi do środka, a potem do góry,noszenie usztywnianych biustonoszy, a zdaniem niektórych zakładanie ich na noc,unikanie dużego wysiłku fizycznego i gwałtownych ruchów,pigułki antykoncepcyjne — czasem, choć jest to sprawa indywidualna, estrogen w nich zawarty chroni przed nienowotworowymi zmianami. Zazwyczaj pigułki z niewielką ilością estrogenu działają korzystnie przy mastopatii włóknisto- torbielowatej, a szkodzą na pojedyncze gruczolakowłókniaki. W przypadku występowania w rodzinie złośliwych guzów piersi nie należy stosować antykoncepcji hormonalnej.
Niepokojące objawy wymagające niezwłocznej wizyty u lekarza:
utrzymujący się ból piersi,zmiana kształtu, symetrii i zarysów piersi,pojawienie się guzka, zgrubienia, zaczerwienienia,nierówność lub wciąganie skóry piersi,wyciek z sutka — bezbarwny lub zabarwiony krwią,wciągnięcie lub wgłębienie brodawki,zgrubienie gruczołu piersiowego w jednym miejscu.
Objawy te mogą wskazywać na nowotwór piersi. W Polsce tę chorobę rocznie wykrywa się u 10 000 kobiet.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze