Baw się kolorami
MAGDALENA TRAWIŃSKA • dawno temuZasada, że kolor cieni do powiek powinien pasować do tęczówki oka albo współgrać z ubraniem, pomadką i lakierem do paznokci, już od dawna nie obowiązuje. Jednostajna kolorystyka powodowała, że cienie do powiek stawały się przygaszone. Teraz panuje moda na indywidualizm i odważne wyrażanie siebie. Do nowych trendów podejdź z optymizmem i bez obaw.
Mieszaj kolory tak, jak ci pasuje: niebieski z czerwonym, zieleń z fioletem, a brąz z różem.
Kamień, krem, pyłek lub kredka
Najbardziej popularne, wydajne i najprostsze w aplikacji są cienie w kamieniu. Można nakładać je za pomocą dołączonego aplikatora, specjalnym pędzelkiem lub po prostu opuszkami palców. Cienie w kamieniu i pyłkowe stwarzają najwięcej możliwości łączenia kolorów i sposobów nakładania. Kobiety, które noszą szkła kontaktowe, powinny z nich zrezygnować, bo podczas nakładania mogą dostać się do oka i podrażnić spojówki. Dla nich odpowiednie będą cienie w kremie lub kredka. Cienie w kremie nakłada się równie łatwo jak te w kamieniu. Nie potrzeba do nich oddzielnego aplikatora, wystarczy je wycisnąć lub wygrzebać ze słoiczka i szybko wklepać palcami, zanim wyschną. Niestety cienie w kremie często tworzą smugi, rozwarstwiają się, bo są tłuste. Trudno je także poprawić, nanosząc kolejną warstwę. W podróży najlepsze będą grube kredki o pudrowej lub tłustawej, lepkiej konsystencji. Wystarczy narysować kreskę na powiece i rozetrzeć ją palcem.
Paleta barw
Nasycone i błyszczące kolory podkreślą urodę i dodadzą oczom wyrazistości. Jeśli masz ochotę na odrobinę ekstrawagancji, pokombinuj z różem, fioletem lub pomarańczowym i żółtym. A może wolisz wprowadzić nutkę tajemniczości – postaw na szary, a jego intensywność zwiększaj w kierunku zewnętrznych kącików oczu. Jeśli wybierasz się na randkę i chcesz pokokietować oczami, na dolnej i górnej powiece namaluj pastelami kreski i połącz je tuż przy zewnętrznym kąciku oka. Na wieczór świetne jest zestawienie zieleni z jasnymi pastelami lub złota z brązem. Uważaj jednak, by nie przesadzić ze złotym, srebrnym lub miedzianym kolorem – połyskujące cienie uwydatniają każdą zmarszczkę. Demoniczne spojrzenie uzyskasz, wykonując ciemny makijaż powieki, a naturalny, dziewczęcy makijaż będzie efektem stosowania jasnych, pastelowych cieni.
Odpowiedni odcień
Tonacja musi pasować do karnacji skóry. Przy jasnej karnacji efektownie wygląda zestawienie zieleni w dwóch odcieniach. Do ciemniejszej karnacji pasuje na przykład delikatny róż przygaszony szarością. Tonacja cieni powinna komponować się z różem do policzków – ciepłe odcienie pasują do ciepłego różu i odwrotnie. Błyszczące cienie nie są odpowiednie do pracy, ale na spotkanie ze znajomymi jak najbardziej. Kiedyś proponowane głównie na wieczór, dziś stosowane są również w środku dnia.
Sztuka nakładania
Zanim zaczniesz makijaż oczu, sprawdź, czy powieka nie jest tłusta. Najlepiej przed malowaniem nie nakładaj na nią dużej ilości tłustego kremu. Makijaż nie będzie się trzymał tłustej powieki, tylko spływał lub nieestetycznie się rozwarstwiał. Dobry będzie nawilżający krem na dzień lub podkład. Całość przyprósz pudrem. Uważaj, by nie upudrować powieki zbyt mocno. Na wysuszonej od pudru uwydatnią się wszystkie zmarszczki i kurze łapki. By uniknąć opadania resztek cieni na policzek, przed nakładaniem aplikator można zwilżyć, a następnie dokładnie wytrzeć i dopiero nałożyć cień. Nie nakładaj zbyt dużej ilości naraz, dokładaj go stopniowo, w zależności od potrzeby. Nadmiar trudno usunąć z powieki i rozetrzeć. Jeśli nabierzesz zbyt dużo cienia, strzep go z aplikatora. Malowanie powiek zawsze rozpoczynaj od środka, nigdy od wewnętrznego kącika oka. Cienie rozprowadzaj ku górze, w kierunku skroni. Jeśli makijaż oczu jest zbyt ostry, a kolory nie przechodzą łagodnie jeden w drugi, spróbuj je rozetrzeć lub przypudruj delikatnie, a wyrównasz kolor.
Kilka trików
Jeśli chcesz, by twoje oczy nie wydawały się zbyt blisko osadzone, przy wewnętrznych kącikach oczu nanieś jaśniejsze kolory. Jeśli oczy są szeroko rozstawione, nakładaj ciemniejszy kolor przy wewnętrznym kąciku, to je przybliży. Niezależnie od urody i stosowanych kolorów cienie tuż przy rzęsach powinny mieć nieco ciemniejszy kolor, im wyżej i bliżej łuku brwiowego, tym kolory powinny być jaśniejsze. Najjaśniej maluj powiekę tuż pod brwią, to rozpromieni i powiększy oczy. Oczy powiększysz optycznie, nanosząc na powiekę pod brwiami delikatny łuk w ciemnym kolorze, a następnie rozcierając go w kierunku brwi. Nie przesadzaj jednak z ilością nanoszonego cienia, by oczy nie wydały się zbyt posępne. Dotyczy to zwłaszcza oczu głęboko osadzonych. Nakładaj cienie w taki sposób, by nie opadały przy zewnętrznych kącikach oczu. Powinny być skierowane ku górze, wtedy twarz nie nabiera smutnego wyrazu. Powieki można malować od połowy, cieniując je w kierunku skroni i zewnętrznego kącika oczu. Cienie utrwalisz, delikatnie pudrując powieki transparentnym pudrem.
Higiena aplikatorów
Aplikatory do cieni powinnaś od czasu do czasu umyć w letniej wodzie z mydłem, a następnie dobrze wysuszyć suszarką. Na czystych i suchych cień lepiej daje się rozprowadzić i dłużej trzyma się na powiece.
Wykonując makijaż oka, pamiętaj o kolejności. Najpierw cienie, potem kredka, a na końcu tusz do rzęs. Makijaż oczu powinien pasować do twojego stylu i podkreślać twój indywidualizm. Eksperymentuj, próbuj i wybierz zestawienie kolorów, które pasuje do ciebie. To świetna, odkrywcza zabawa, która poprawia humor i urodę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze