Co wspólnego z otyłością ma jabłko i gruszka?
REDAKCJA JEJŚWIAT.PL • dawno temuOtyłość stanowi jeden z najpoważniejszych problemów XXI wieku. W ostatnich latach w wielu państwach europejskich, odsetek otyłości i nadwagi znacznie się zwiększył.
Dane epidemiologiczne wskazują, iż nadmierna masa ciała dotyczyć może ponad połowy populacji w wieku 20 lat i więcej. Co więcej, problem ten w dużej mierze dotyka również dzieci i nastolatków.
Dlaczego tyjemy?
Wyróżnia się wiele czynników prowadzących do nadmiernej masy ciała: uwarunkowania genetyczne, przyjmowanie leków, choroby tarczycy czy niedostateczną aktywność fizyczną. Jednak największą rolę odgrywa nieprawidłowo zbilansowana dieta i nadmierna konsumpcja żywności. Co warto podkreślić, jest to czynnik, który w prosty sposób można zmodyfikować.
Tajemnice tkanki tłuszczowej
Wiele osób jest w błędzie myśląc, że tkanka tłuszczowa jest organem zupełnie zbędnym lub służącym wyłącznie do magazynowania energii. Jest to narząd, który wydziela wiele hormonów regulujących różne procesy fizjologiczne. Niestety w przypadku nadmiaru tkanki tłuszczowej w organizmie dochodzi do wielu negatywnych procesów spowodowanych dużą ilością hormonów uwalnianych z komórek tłuszczowych.
Dlaczego lokalizacja jest ważna?
Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej może w wielokierunkowy sposób oddziaływać na organizm. Ważne jest jej umiejscowienie. W zależności od lokalizacji nagromadzonego tłuszczu wyróżnia się 2 typy otyłości: brzuszny i pośladkowo-udowy. Najbardziej niebezpieczna jest tkanka tłuszczowa zlokalizowana w okolicy brzusznej. Przyczynia się do zaburzeń metabolicznych, często związana jest z wysokim poziomem cholesterolu i zwiększonym ryzykiem chorób serca i naczyń czy cukrzycy typu 2.
Duży brzuch = jabłko
Gdy tkanka tłuszczowa gromadzi się przede wszystkim w okolicy brzusznej, to taki typ otyłości nazywany jest androidalnym. Określa się go również jako otyłość centralną, trzewną, wisceralną lub nawiązując do kształtu owocu – typem „jabłko”.
Jest ona szczególnie charakterystyczna dla mężczyzn. Co więcej może również występować u osób o prawidłowej masie ciała. Dlatego też warto od czasu do czasu kontrolować obwód pasa.
Masywne uda = gruszka
Otyłość typu „gruszka”, w języku medycznym określana jako otyłość „gynoidalna”, najczęściej spotykana jest u kobiet. Charakteryzują ją masywne uda i pośladki, które są efektem nagromadzenia się w tych miejscach dużej ilości tkanki tłuszczowej.
Prosty test na rozpoznanie
Typ otyłości można określić na podstawie szybkich pomiarów i prostego wzoru, tzw. współczynnika WHR (z angielskiego waist-hip ratio). Należy zmierzyć obwód talii oraz bioder. Następnie obwód talii należy podzielić na obwód bioder (Można również skorzystać z kalkulatora internetowego). Typ „jabłko” występuje, gdy WHR jest większy lub równy 0,85 u kobiet oraz 0,9 u mężczyzn. Natomiast typ „gruszka” jest rozpoznawany, gdy współczynnik WHR jest mniejszy niż 0,85 u kobiet i 0,9 u mężczyzn.
Artykuł zewnętrzny
Bibliografia:
Waist Circumference and Waist-Hip Ratio, Report of a WHO Expert Consultation". World Health Organization. 8–11 December 2008. Retrieved March 21, 2012.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze