Jabłko czy gruszka? Jaki kształt ma Twoja figura?
MARTA MALARSKA • dawno temuNie liczy się jedynie nasza waga. Ważne jest gdzie odkładają się zbędne kilogramy. Badania są bezlitosne — im więcej tłuszczu w okolicy talii, tym więcej problemów ze zdrowiem.
Nie wszystko sprowadza się do liczby, którą wskazuje waga: sposób, w jaki rozkłada się w organizmie tkanka tłuszczowa jest równie ważny, co nasza waga w kilogramach. Eksperci dzielą otyłość na dwa typy – otyłość typu jabłko i typu gruszka. Nie dajmy się jednak zmylić zabawnie brzmiącym nazwom- to nazewnictwo wprowadzone zostało na początku zeszłego wieku przez francuskiego lekarza i w obrazowy sposób tłumaczy, jak rozkłada się tłuszcz w organizmie.
JABŁKO
Otyłość brzuszna jest bardziej typowa dla mężczyzn, co nie znaczy, że nie występuje u kobiet. Charakteryzuje się nagromadzeniem tłuszczu w okolicach talii.
GRUSZKA
Najczęściej występuje u kobiet. W tym przypadku tłuszcz odkłada się głownie na udach i pośladkach
Nie tylko estetyka
Bycie „gruszką” lub „jabłkiem” nie wiąże się jedynie z kwestią estetyczną. Ostatnie badania dowodzą, że otyłości brzusznej często towarzyszą zaburzenia metaboliczne, prowadzące do cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej i innych chorób układu krążenia.
Jak rozpoznać swój „typ”?
Najczęściej można rozpoznać go „gołym okiem”, jeśli mamy więcej „wałeczków” na brzuchu niż na biodrach - jesteśmy jabłkiem. Przy mniejszej otyłości, lub lekkiej nadwadze dobrze jest jednak dokonać pewnych pomiarów. Według ekspertów talia „jabłka” ma obwód, który przekracza 88 centymetrów w przypadku kobiet i 102 w przypadku mężczyzn.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze