Wypadanie włosów
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuWłosy, zwłaszcza u kobiet mają bardzo duże znaczenie ze względu na wygląd. Teoretycznie włosy u człowieka nie pełnią żadnej ważnej funkcji, a jednak ich brak lub nadmierne wypadanie ma wpływ na nasze samopoczucie. Dziennie wypada nam około 100 włosów. Jest to zjawisko całkowicie normalne, gdyż włosy w pewnym momencie przestają rosnąć i ustępują miejsca innym. Martwić powinniśmy się dopiero wtedy, gdy wypada ich ponad 100 dziennie. Często temu zjawisku towarzyszy świąd skóry głowy, łupież lub przetłuszczanie się skóry i włosów.
U mężczyzn w pewnym wieku łysienie jest zjawiskiem normalnym acz nie koniecznie dodającym uroku. Najpierw tworzą się tzw. zakola, a później wypadają włosy z tyłu głowy i tworzy się okrągła łysina.
Przyczyny wypadania włosów:
- niedobór witamin, aminokwasów lub składników mineralnych,
- chemioterapia,
- napromieniowanie,
- zabiegi fryzjerskie, tj. trwała ondulacja, farbowanie,
- zaburzenia hormonalne i menopauza,
- skłonności genetyczne u mężczyzn,
- długotrwały stres,
- anemia,
- ciężkie choroby osłabiające odporność.
Z tym problemem warto jest się zwrócić do dermatologa, zwłaszcza, jeśli łysieniu towarzyszy łuszczyca lub zaczerwienienie. Można poddać się transplantacji włosów. Jest to jednak bardzo drogie i nie zawsze skuteczne. Pomóc może przyjmowanie witamin lub mikroelementów w tabletkach. Niektórzy twierdzą, że pomocne może być spożywanie drożdży.
Warto pamiętać o tym, że włosy można również uszkodzić poprzez bawienie się nimi, zbyt mocne spinanie lub szarpanie. Zapomnij o suszeniu włosów gorącym powietrzem suszarki lub o prostowaniu włosów. Obcinanie włosów może pomóc tylko w przypadku, gdy masz cienkie, długie włosy, które wypadają pod wpływem swojego ciężaru. Częste mycie włosów nie wpływa na ich wypadanie ani na wzrost.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze